• Poznajemy zasady pierwszej pomocy

          • 12 marca 2024 r zorganizowano w naszej szkole kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Spotkanie uczniów  z funkcjonariuszami KPP  w Kępnie, mł.asp. Filipem Ślękiem oraz sierżantem sztabowym Maciejem Mazurkiewiczem ,który pełni również  funkcję ratownika medycznego – obejmowały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Poprzez ciekawe formy  i metody pracy wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. W czasie szkolenia uczniowie mieli okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci objęte szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania  w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Kreatywna lekcja biologii z długopisami 3D

          • Klasa 6b wzięła udział w lekcji otwartej z biologii z wykorzystaniem długopisów 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Celem lekcji było wykonanie modeli stawonogów i mięczaków za pomocą szablonów lub własnego projektu. Uczniowie w ramach tych zajęć utrwalali wiedzę na temat budowy bezkręgowców, a dodatkowo rozwijali sprawność manualną, wyobraźnię i inwencję twórczą. Wszyscy wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Zapraszamy do obejrzenia galerii!

          • Konkurs "Książka, którą warto przeczytać"

          • Termin: 29 marca 2024 r.

            Zadanie konkursowe

            1. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu w formie komiksu wybranej książki (niebędącej lekturą szkolną) w taki sposób, aby zachęcić innych uczniów do jej przeczytania.

            2. Zadaniem konkursowym jest:

            a) kategoria I: klasy I-IV:

            1 - zaprojektowanie okładki komiksu zawierającej tytuł i autora przeczytanej książki oraz ilustrację nawiązującą do jej treści. Pracę należy wykonać w formacie A4 (pionowo lub poziomo);

            b) kategoria II: klasy V-VIII:

            - stworzenie komiksu prezentującego treść książki/ ważny wątek/ ulubioną scenę, zawierającego jej tytuł i autora; 
            - pracę należy wykonać na 1 jednostronnej kartce w formacie A3 (pionowo lub poziomo);
            - wymagana liczba kadrów (okienek z rysunkiem): 4-6.

            3. Technika i kolorystyka prac jest dowolna (rysunek, malarstwo, grafika komputerowa, kolaż, fotografia, techniki mieszane itp.).

            4. Komiks należy przesłać w formie papierowej.

            5. Praca konkursowa ma być wykonana samodzielnie, Organizator nie przyjmuje prac zbiorowych.

            6. Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie prace autorstwa uczestników, wcześniej nie publikowane, nie naruszające praw autorskich osób trzecich.

            7. Każda praca powinna być podpisana czytelnie na odwrocie i zawierać:

            a) imię i nazwisko autora;

            b) kategorię konkursową;

            c) tytuł pracy;

            d) w kategorii III – numery stron;

            e) nazwę szkoły.

            8. Do pracy powinna być dołączona Karta uczestnika zawierająca szczegółowe dane kontaktowe oraz podpisy autora pracy, nauczyciela bibliotekarza i rodzica/opiekuna (w przypadku uczestników niepełnoletnich).

          • Jan Marciniak - Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Spotkanie ze sztuką”

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 8 - Jan Marciniak został Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spotkanie ze sztuką". Zadaniem konkursowym było wykonanie własnej interpretacji jednego z obrazów Józefa Chełmońskiego. Zwycięzca otrzymał bon o wartości 300 zł. Uwaga! Nagroda Specjalna- jednodniowa wycieczka do Muzeum Narodowego w Gdańsku, do wykorzystania przez wszystkich uczniów klasy 8. Brawo!

        • Dwa puchary i awans do ¼ finału województwa
          • Dwa puchary i awans do ¼ finału województwa

          • Sukcesy naszych szczypiornistów

            12 marca 2024 r. w kępińskiej Hali Sportowej „Projekt Kępno” odbył się finał mistrzostw powiatu w piłce ręcznej młodzieży szkół podsatwowych. Do boju o tytuł mistrza powiatu i awans na kolejny szczebel stawiły się cztery drużyny dziewcząt: z Baranowa, Łęki Mroczeńskiej, Bralina i Kępna oraz trzy drużyny chłopców: z Baranowa, Bralina i Kępna. Grając systemem każdy z każdym od pierwszego gwizdka na pełnych obrotach, liczył się czas i zdobyte gole. Drużyna dziewcząt, w składzie: Blanka Michalczyk, Nina Budziewska, Inga Cempel, Maja Juszczak, Malwina Kibort, Oleksandra Korobkova, Lena Maćkowiak, Aleksandra Nycz, Oksana Semeniuk i Hanna Wylęga zajęły II miejsce i awans do finału rejonu. Chłopcy w składzie: Jan Marciniak, Kuba Frąckowiak, Wiktor Adamczyk, Wojtek Prygiel, Paweł Lenart, Oliwier Burzała, Kevin Norkiewicz, Nikodem Białek, Szymon Kubik, Konrad Pichlak, Franciszek Stasiowski i Hubert Tomczyk zdobyli puchar za I miejsce i awans do finału rejonu.
            Organizatorzy nagrodzili też wyróżniających się zawodników. Blanka Michalczyk otrzymała tytuł najlepszej zawodniczki, Nikodem Białek – tytuł najlepszego bramkarza a Konrad Pichlak – tytuł najlepszego strzelca. Gratulujemy i życzymy powodzenia chłopcom, 19 marca w Ostrowie Wlkp. a dziewczętom, 21 marca w Kępnie.

          • Dzień Sportu w 3b

          • Klasa trzecia ma przygotować ucznia do płynnego przejścia z edukacji wczesnoszkolnej do klas starszych. Uczniowie realizują więc dużo projektów, które mają na celu  zaktywizować jak największą liczbę dzieci. Ci, którzy przygotowują projekt omawiają jego etapy z nauczycielem, który po skończonym projekcie ocenia ich kreatywność, sumienność, przygotowanie i kulturę osobistą.Stasiu Baranowski  i Filip Grzesiak przygotowali projekt "Sport da się lubić". Jednym z elementów projektu była gra terenowa po szkole "Odpowiedz prawidłowo na pytania sportowe". Zadanie wywołało sporo emocji i okazało się dość trudne. Uczniowie jednak poradzili sobie dobrze i  odpowiadali raczej poprawnie na pytania. Drugim etapem była prezentacja samodzielnie na ten dzień przygotowanych plakatów z informacjami o ulubionych sportowcach. Później poszliśmy na salę gimnastyczną i tam zajęcia sportowe poprowadzili Staś i Filip. Po powrocie do klasy chłopcy zaproponowali gry stolikowe, które kształciły refleks, koncentrację uwagi, dobrą obserwację i poszerzały wiadomości o sporcie. Prowadzący Staś i Filip spisali się na medal - ich projekt poszerzał wiedzę uczniów o sporcie, zadania aktywizowały dzieci na zajęciach a dodatkowo lekcje przebiegały w miłej atmosferze. 

          • Historia kina w 3b

          • W piątek 1 marca klasa 3b poznawała historię kina i techniki tworzenia filmu. Uczniowie czytali przygotowane informacje o początkach kręcenia filmów. Okazało się, że najważniejszy jest nasz zmysł  wzroku, dzięki któremu szybko przesuwane obrazy tworzą w naszym mózgu iluzję ruchu  postaci. Dzieci oglądały film edukacyjny pt. ,, Historia kina,,. Poznały twórców pierwszych filmów - Francuzów, braci Lumier i Polaka Kazimierza Prószyńskiego. Oglądali pierwszy na świecie film zatytułowany,, Wyjście robotników z fabryki,,. Zobaczyli gwiazdy kina niemego - Charlie Chaplina, Polę Negri czy Rudolfa Valentino. Potem wyróżnialiśmy postacie tworzące każdy film - scenarzystę, reżysera, operatora kamery, operatora światła, scenografa, montażystę, charakteryzatora czy aktora. Uczniowie w grupach przygotowali krótkie scenki do znanych lektur i bajek. Po ułożeniu dialogów nastąpiła najciekawsza część zajęć. Uczniowie stawali się aktorami, reżyserami a jednocześnie uczyli się kręcić krótkie filmiki. Na zajęcia wyjątkowo uczniowie uzyskali zgodę od p. Dyrektora na przyniesienie telefonów komórkowych. Efekty pracy małych twórców były fantastyczne! Nakręcone filmiki dzieci uczyły się przesyłać sobie nawzajem. Zajęcia były połączeniem historii, języka polskiego, informatyki i umiejętności aktorskich. Zaangażowanie uczniów, ich kreatywność, gra aktorska oraz piękne dialogi zostały nagrodzone oceną celującą.

          • Nadchodzi wiosna w świetlicy

          • Nowa galeria Nadchodzi wiosna w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego

            Świetliczaki z Baranowa po feriach z zapałem działają! Zrealizowaliśmy już 8 zadań w ramach ogólnopolskiego projektu pn.:"Świetliczaki na tropie przysłów". Nasze świetlicowe życie jest urozmaicone nie tylko realizacją projektu, ale przede wszystkim ciekawą zabawą i fajnym spędzaniem wolnego czasu. Kolejnym sukcesem jest publikacja w czasopiśmie " Świetlica w szkole" artykułu ze zdjęciami wykonanych przez nas prac.

          • Konkurs plastyczny ,, Bezpieczne ferie''

          • W konkursie ,, Bezpieczne ferie'' wzięło udział 30 uczniów z klas 1-3. Ich zadaniem było wykonanie pracy plastycznej na temat właściwego zachowania podczas ferii. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości dzieci. Z przyjemnością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Podczas oceny prac komisja konkursowa rozpatrywała takie kryteria jak: kreatywność, oryginalność, zgodność z tematem, estetyka pracy. Po długich naradach jury konkursowe wybrało 6 zwycięskich prac.

            I miejsce: Emilia Dziergwa, Aleksandra Malinowska
            II miejsce: Weronika Głowik, Maja Gawińska
            III miejsce: Adam Kulok, Juliusz Gocha.

          • Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas VI-VII

          • W środę 6 marca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla klas VI-VII, w którym wzięło udział 13 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały: Inga Cempel, Katarzyna Garyga oraz Maria Wiśniewska. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę z zakresu gramatyki oraz słownictwa języka angielskiego. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z testem konkursowym:

            I miejsce: Milena Kądziela

            II miejsce: Jakub Jagieniak, Igor Parzonka

            III Maria Wiśniewska, Aleksander Lipiński

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

          • Dino, Dinuś, Dinozaur

          • Dzień Dinozaura to wyjątkowe święto, które przyciąga uwagę zarówno małych jak i dużych miłośników prehistorycznych gadów. Obchodzimy je 26 lutego i jest to doskonała okazja do zgłębienia tajemnic dinozaurów, które kiedyś panowały na Ziemi. Uczniowie klasy 2a w trakcie zajęć edukacyjnych  poprzez plansze, książki i zdjęcia przybliżyli historię życia dinozaurów. Przypomniały sobie jak narodziły się i dlaczego wyginęły z naszej planety oraz  wykonali tematyczne prace plastyczne. Na zakończenie zajęć  uczniowie mogli wcielić się się w rolę paleontologów i wykopywać ,, szkielety dinozaurów” z piasku. Była to świetna zabawa ,ale także okazja do nauki o odkrywaniu, dociekaniu i cierpliwości..

          • Luty w bibliotece

          • Nowa galeria Luty w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego

            Przed feriami zorganizowaliśmy akcję "Przygarnij książkę na ferie" , podczas której dzieci mogły w ciemno wylosować lekturę. A tuż po feriach w poniedziałek czekała na wszystkich niespodzianka - Dzień Dinozaura. Dostępne były kolorowanki i naklejki z dinozaurami dla każdego, kto wypożyczył książkę.

          • Bezpiecznie spędzamy czas

          • O zasadach bezpiecznego wypoczynku w czas ferii zimowych informowali uczniów klas I-III dzielnicowi. Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w warsztatach Dwa oblicza sieci. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Kępnie s.sierz. F. Sleng uwrażliwiał uczniów, że internet to nie tylko centrum rozrywki i skarbnica wiedzy, ale także przestrzeń niebezpieczna dla młodych ludzi. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zawodem policjanta oglądając film promujący nasza komendę.

          • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          • Chwała zwyciężonym.

            1 marca uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych"- bohaterów lat powojennych, którzy zginęli, walcząc w podziemiu o wolność Polski. Ostatecznie zostali schwytani, niesłusznie osądzeni i skazani na karę śmierci oraz zapomnienie poprzez tajne pochówki. Podziwiamy ich niezłomność charakteru, determinację walki o ideały, miłość do ojczyzny. Staramy się kultywować  pamięć Żołnierzy Niezłomnych i ocalić od zapomnienia. Uczniowie klasy IVa i VII a zapalili znicz pod pomnikiem w Baranowie. Przygotowane wcześniej ulotki, propagujące Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", wychowankowie rozdawali mieszkańcom oraz gościom odwiedzającym szkołę. Nad całością przedsięwzięcia czuwali nauczyciele: Sylwia Prygiel, Justyna Schumacher i Jacek Klyta.

          • „Poczuj ferie”- zimowe półkolonie

          • W pierwszym tygodniu ferii grupa 25 uczniów klas I-VI uczestniczyło w półkoloniach zimowych ph. „Poczuj ferie”. Każdy z dni obfitował w moc atrakcji i był aż po brzegi wypełniony różnego rodzaju aktywnościami. Zgodnie z założeniami programu, uczestnicy wykonali szereg prac manualnych z wykorzystaniem między innymi Terapii Ręki: tworzenie rozmaitych mas plastycznych, warsztaty rękodzielnicze wyrabiania świec czy malowanie obrazów ustami i stopami. Uczniowie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym prowadzonym przez asp. Adama Skotnika- przedstawiciela KPP w Kępnie. Funkcjonariusz poruszył temat szeroko pojętego bezpieczeństwa: od właściwych zachowań w czasie ferii począwszy, poprzez cyberprzemoc aż na profilaktyce uzależnień skończywszy. W ramach współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Baranowie koloniści wzięli udział w warsztatach plastycznych, na których ozdobili ekotorby, wykorzystując wachlarz materiałów i technik. Korzystając z zaproszenia pań bibliotekarek, uczniowie mieli również przyjemność obejrzeć spektakl teatralny pt. „Dobro zawsze wraca, czyli historia Szewczyka Dratewki” w wykonaniu Teatru Lalek „Kukiełka”.  W ramach półkolonii uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Ziemi Kępińskiej, gdzie obejrzeli stałe i czasowe wystawy eksponatów oraz wzięli udział w warsztatach tematycznych . Kolejnym punktem programu była wizyta w Kępińskim Ośrodku Kultury i seans filmowy w „Kinie za Rogiem”. Zwieńczeniem półkolonii był całodniowy wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego „Alpakowy zawrót głowy” w Zbyczynie, podczas którego przy wspólnym ognisku i zabawach integracyjnych podsumowano projekt, wręczając uczestnikom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

            Zajęcia mogły być zrealizowane dzięki dofinansowaniu zadania z zakresu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych.

          • Konkurs KRUS "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”

          • 1. Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy, max. 30), odnoszącej się do zakresu merytorycznego kampanii prewencyjnych realizowanych przez KRUS w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś, tj., popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz
            wiedzę o zagrożeniach wypadkowych.
            2. Autorem rymowanki musi być uczestnik konkursu.
            3. W rymowance musi się znaleźć przynajmniej 6 słów spośród niżej wymienionych,
            użytych w dowolnej liczbie i odmianie: zdrowie, życie, projekt, wieś, rolnik, wypadek,
            choroba, profilaktyka, przyczyna, maszyna, bezpieczeństwo, rodzina.
            4. Do konkursu uczestnik może przekazać tylko jedną pracę konkursową.

             

            Uczestnikami konkursu mogą być dzieci urodzone w latach 2009-2013, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie przyjmowania zgłoszeń do konkursu.

             

            Formularz_zgloszeniowy_do_konkursu_na_rymowanke_2024.pdf

            Regulamin_rymowanka_2024_(1).pdf