• Dzień Wody

          • 25 marca uczniowie klasy IA oraz IIIA przygotowali apel z okazji Światowego Dnia Wody. W roku 2024 światowym obchodom towarzyszy hasło „WODA DLA POKOJU". Podczas apelu uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje zanieczyszczeń wody, jakie są sposoby jej oszczędzania, przygotowywali platakty oraz obejrzeli film edukacyjny pt."Woda nie tylko w kranie". Każdy uczestnik spotkania otrzymał butelkę wody oraz dodatkową kartę pracy dotyczącą oszczędzania wody.  Pamiętajmy! Woda jest surowcem bardzo cennym, a mimo to niszczymy jej zasoby zanieczyszczając morza, rzeki i jeziora. Ciągle na świecie z powodu braku czystej wody, umierają ludzie!

          • Sukcesy recytatorskie

          • Konkurs „Miłość i przyjaźń w poezji polskich poetów”

             

            25 marca w Zespole Szkół w Łęce Mroczeńskiej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „Miłość i przyjaźń w poezji polskich poetów”. Naszą szkołę reprezentowały: w kategorii klas IV-VI Helena Kruszelnicka (kl. Va) oraz Karolina Wojciak (kl. VIa), natomiast w kategorii VII-VIII siódmoklasistki: Nina Budziewska i Inga Cempel. Miło nam poinformować, iż Helena zajęła II miejsce, Inga uplasowała się  również na drugim miejscu podium, zaś Nina tuż za nią, zajmując trzecią lokatę. Uczennicom gratulujemy sukcesu oraz talentu recytatorskiego.

          • Palmy wielkanocne w naszej szkole

          • W środę 20 marca uczniowie i nauczyciele naszej szkoły połączyli siły aby wykonać palmy wielkanocne.

            Palma wielkanocna jest święcona w Niedzielę Palmową w naszych kościołach na pamiątkę wjazdu Jezusa z palmą w ręce do Jerozolimy. W naszej tradycji palmy, które zanosimy do poświęcenia są wykonane z gałązek wierzbowych, trzcin, ziół, traw, żywych i sztucznych kwiatów, bukszpanu oraz ozdób z bibuły. Uczniowie przynieśli mnóstwo potrzebnych materiałów, które najpierw posegregowaliśmy na grupy. Później mocowaliśmy je do drewnianego stojaka za pomocą wiązania. To trudna praca. Dzieci wymieniały się przy tej pracy bo każdy chciał udekorować palmę. Efekty  naszej pracy są  zachwycające! Z materiałów, które nam pozostały uczniowie wyczarowali swoje małe palemki, które zabiorą do domów. Czuć, że Wielkanoc tuż, tuż! 🐇🐣

          • Lekcja kaligrafii

          • W piątek, 22 marca, uczniowie klasy 4a w ramach lekcji j. polskiego mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach kaligrafii. Było to wyjątkowe działanie, bowiem w rolę prowadzących wcieliły się Matylda Jarych oraz Maja Kolendowicz - uczennice tejże klasy. Dziewczyny opowiedziały o sztuce pięknego pisania, przedstawiły różne style oraz materiały piśmiennicze. Wyposażeni w niezbędną wiedzę oraz odpowiednie przybory, uczniowie zmierzyli się z pismem kaligraficznym, co było nie lada wyzwaniem.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca świętowaliśmy Dzień Wiosny. To wyjątkowe święto klasy: 4a, 4b, 5a, 6a, 6b oraz 8 spędziły w gospodarstwie agroturystycznym „Bocianie gniazdo” w Chróścinie. Na miejscu czekała moc atrakcji: od przejażdżki „baną” po okolicy, podziwianiu pałacu Łopuchina oraz cerkiewki począwszy, poprzez karmienie zwierząt,  naukę strzelania z łuku, malowanie twarzy, aż na zabawie na dmuchawcu skończywszy. Dopisała i pogoda, i humory. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Z wizytą w Brzechwolandii

          • W piękny, słoneczny i ciepły pierwszy dzień wiosny, klasy edukacji wczesnoszkolnej pojechały do kina Sokolnia w Kępnie, na spektakl oparty na poezji Jana Brzechwy. Uczniowie mogli przypomnieć sobie znane im wiersze: Kłamczucha, Samochwała, Leń, Na wyspach Bergamutach, Skarżypyta, Mucha czy Staś Pytalski. Spektakl okraszony muzyką  i kolorową scenografią podobał się dzieciom. Często śpiewały razem z aktorami i wyrażały swój aplauz gromkimi brawami. Kraina fantazji Brzechwolandia umiliła nam świętowanie powitania wiosny! Zimo, uciekaj za morze! Do zobaczenia za rok! Witaj długo oczekiwana Wiosno! Daj nam dużo słońca i  ciepła abyśmy mogli bawić się na świeżym powietrzu!

          • Eksperymenty z jajkiem

          • Poniedziałkowe zajęcia dodatkowe, rozwijające wzbudziły sporo emocji. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia z jajkiem w roli głównej. Na początek uczyli się rozróżniać jajka ugotowane od surowych za pomocą wprawnienia ich w ruch na płaskiej powierzchni. Jajko surowe obraca się szybko i długo. Jajko ugotowane rotuje wolniej i krótko. Wynika to z praw fizyki, gdzie płynny środek jajka surowego powoduje jego szybką rotację a twarde wnętrze jajka ugotowanego nie ma tej właściwości więc obraca się krótko. Drugi eksperyment miał dać odpowiedź na pytanie: Czy możemy rozbić jajko na talerzyk a później odzyskać tylko żółtko zostawiając białko na talerzu ? Okazało się to możliwe. Wystarczy pusta plastikowa butelka, którą należy najpierw zgnieść. Potem otwór butelki przykładamy do żółtka i wpuszczamy powietrze- razem z powietrzem zassamy żółtko. Uczniom bardzo podobało się to doświadczenie. Na koniec został eksperyment, który ma udowodnić, że pasta do zębów chroni nasze szkliwo zębów przed zniszczeniem kwasami, które mamy w ustach i przewodzie pokarmowym. Uczniowie naszykowali dwa jajka. Jedno włożyli do słoika czyste, drugie posmarowali pastą do zębów. Obydwa jajka zalali octem. Teraz będziemy przez tydzień obserwowali co się stanie z tymi jajkami i wyciągniemy wnioski dla siebie i naszego zdrowia.   

          • III i IV miejsce naszych szczypiornistów w 1/4 finału województwa

          • 19 marca 2024 r. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się finał rejonu w piłce ręcznej młodzieży szkół podstawowych. W biurze zawodów zameldowały się drużyny z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Rozdrażewa, Skalmierzyc, Gołuchowa, Kraszewic i Baranowa. Grając w dwóch grupach, systemem każdy z każdym, młodzi szczypiorniści poznawali strategię przeciwnika i starali się zdobyć jak najwięcej bramek – jakże ważnych dla naszych zawodników. Jedna wygrana w grupie, to za mało dla naszych na awans ale zdobyte gole wystarczyły na dalszą grę. Nasi chłopcy w składzie: Jan Marciniak, Kuba Frąckowiak, Wiktor Adamczyk, Wojtek Prygiel, Paweł Lenart, Oliwier Burzała, Nikodem Białek, Szymon Kubik, Konrad Pichlak i Hubert Tomczyk zajęli w turnieju IV miejsce. Udział w turnieju to dla nas lekcja piłki ręcznej na wysokim poziomie, z doświadczonym i trudnym przeciwnikiem. Odpowiedzialność za całą drużynę, decyzyjność, koncentracja i zero błędów. Na pełnych obrotach, od pierwszego gwizdka sędziego. Gratulujemy.

            21 marca b.r. w Hali Sportowej Projekt Kępno zmierzyły się szczypiornistki ościennych powiatów rejonu kaliskiego. Zameldowały się drużyny z Koźmina Wlkp., Skalmierzyc, Opatówka, Gołuchowa, Baranowa i Kępna. Grając systemem każdy z każdym, w dwóch grupach, nasze zawodniczki w składzie: Blanka Michalczyk, Nina Budziewska, Inga Cempel, Oksana Semeniuk, Oliwia Wylęga, Ola Nycz, Sandra Korobkova, Maja Juszczak, Malwina Kibort, Lena Maćkowiak i Hania Wylęga awansowały do kolejnego etapu gry. Po zaciętych bojach wywalczyły III miejsce w turnieju. Gratulujemy. Organizatorzy nagrodzili statuetkami wyróżniające się zawodniczki – tytuł najlepszej bramkarki otrzymała Oleksandra Korobkowa. Gratulujemy.

          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 18 marca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III. W konkursie wzięło udział 10 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w naszej gminie. Naszą szkołę reprezentowała Julia Rachel i Nikola Lempert, obie dziewczynki poradziły sobie znakomicie z zadaniami i spisały się na medal. Julia zajęła pierwsze miejsce, a Nikola trzecie. Uczennice do konkursu przygotowały p. Ilona Walczak i p. Paulina Błaszczyk-Lipska. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Wielcy poeci w naszych progach

          • Sielanka poetycka.

            18 marca 2024 roku w szkolnej bibliotece z okazji Światowego Dnia Poezji odbyło się spotkanie z twórcami Kępińskiego Koła Literatów. W uczcie poetyckiej udział wzięli: p. Monika Banaś, p. Halina Kosik- mama poetki- Ewy Kosik, p. Józef Frąckowiak. Zaproszeni goście podczas spotkania poetyckiego podzielili się z uczniami swoją twórczością, a p. Halina Kosik twórczością córki. Pokazali swój dorobek artystyczny, przeczytali wiersze pisane do swoich najbliższych. Niecodzienni goście zachęcali młodzież do spisywania swoich myśli i uczuć, które mogą z czasem przerodzić się w poezję, literaturę. Wydarzeniu temu towarzyszył niezwykły nastrój poetycki, pełen zachwytu nad żywym słowem, który sprzyja rozwijaniu ukrytych talentów u młodych ludzi. Tego dnia w naszej szkole królowała poezja! Gospodarzami spotkania były panie: Justyna Schumacher i Sylwia Prygiel.

          • Szkolny etap konkursu recytatorskiego

          • 18 marca 2024 odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "Przyjaźń i Miłość w Poezji Polskich Poetów". Uczniowie klas 4-8 deklamowali wiersze polskich poetów. Komisja konkursowa w składzie: p. Monika Banaś - poetka,  p. Halina Kosik - mama poetki - Ewy Kosik, p. Józef Frąckowia k- poeta po godzinnej uczcie recytatorskiej wyłoniła zwycięzców. Cztery pierwsze miejsca powędrowały do uczniów: Haliny Kruszelnickiej, Karoliny Wójciak, Niny Budziewskiej i Ingi Cempel. 25 marca 2024 w Łęce Mroczeńskiej odbędzie się gminny etap konkursu. Reprezentantkom naszej szkoły życzymy powodzenia!

          • Poznajemy zasady pierwszej pomocy

          • 12 marca 2024 r zorganizowano w naszej szkole kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Spotkanie uczniów  z funkcjonariuszami KPP  w Kępnie, mł.asp. Filipem Ślękiem oraz sierżantem sztabowym Maciejem Mazurkiewiczem ,który pełni również  funkcję ratownika medycznego – obejmowały zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Poprzez ciekawe formy  i metody pracy wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. W czasie szkolenia uczniowie mieli okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci objęte szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania  w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Zapraszamy do galerii zdjęć.

          • Kreatywna lekcja biologii z długopisami 3D

          • Klasa 6b wzięła udział w lekcji otwartej z biologii z wykorzystaniem długopisów 3D w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Celem lekcji było wykonanie modeli stawonogów i mięczaków za pomocą szablonów lub własnego projektu. Uczniowie w ramach tych zajęć utrwalali wiedzę na temat budowy bezkręgowców, a dodatkowo rozwijali sprawność manualną, wyobraźnię i inwencję twórczą. Wszyscy wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Zapraszamy do obejrzenia galerii!

          • Jan Marciniak - Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Spotkanie ze sztuką”

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 8 - Jan Marciniak został Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spotkanie ze sztuką". Zadaniem konkursowym było wykonanie własnej interpretacji jednego z obrazów Józefa Chełmońskiego. Zwycięzca otrzymał bon o wartości 300 zł. Uwaga! Nagroda Specjalna- jednodniowa wycieczka do Muzeum Narodowego w Gdańsku, do wykorzystania przez wszystkich uczniów klasy 8. Brawo!

        • Dwa puchary i awans do ¼ finału województwa
          • Dwa puchary i awans do ¼ finału województwa

          • Sukcesy naszych szczypiornistów

            12 marca 2024 r. w kępińskiej Hali Sportowej „Projekt Kępno” odbył się finał mistrzostw powiatu w piłce ręcznej młodzieży szkół podsatwowych. Do boju o tytuł mistrza powiatu i awans na kolejny szczebel stawiły się cztery drużyny dziewcząt: z Baranowa, Łęki Mroczeńskiej, Bralina i Kępna oraz trzy drużyny chłopców: z Baranowa, Bralina i Kępna. Grając systemem każdy z każdym od pierwszego gwizdka na pełnych obrotach, liczył się czas i zdobyte gole. Drużyna dziewcząt, w składzie: Blanka Michalczyk, Nina Budziewska, Inga Cempel, Maja Juszczak, Malwina Kibort, Oleksandra Korobkova, Lena Maćkowiak, Aleksandra Nycz, Oksana Semeniuk i Hanna Wylęga zajęły II miejsce i awans do finału rejonu. Chłopcy w składzie: Jan Marciniak, Kuba Frąckowiak, Wiktor Adamczyk, Wojtek Prygiel, Paweł Lenart, Oliwier Burzała, Kevin Norkiewicz, Nikodem Białek, Szymon Kubik, Konrad Pichlak, Franciszek Stasiowski i Hubert Tomczyk zdobyli puchar za I miejsce i awans do finału rejonu.
            Organizatorzy nagrodzili też wyróżniających się zawodników. Blanka Michalczyk otrzymała tytuł najlepszej zawodniczki, Nikodem Białek – tytuł najlepszego bramkarza a Konrad Pichlak – tytuł najlepszego strzelca. Gratulujemy i życzymy powodzenia chłopcom, 19 marca w Ostrowie Wlkp. a dziewczętom, 21 marca w Kępnie.

          • Dzień Sportu w 3b

          • Klasa trzecia ma przygotować ucznia do płynnego przejścia z edukacji wczesnoszkolnej do klas starszych. Uczniowie realizują więc dużo projektów, które mają na celu  zaktywizować jak największą liczbę dzieci. Ci, którzy przygotowują projekt omawiają jego etapy z nauczycielem, który po skończonym projekcie ocenia ich kreatywność, sumienność, przygotowanie i kulturę osobistą.Stasiu Baranowski  i Filip Grzesiak przygotowali projekt "Sport da się lubić". Jednym z elementów projektu była gra terenowa po szkole "Odpowiedz prawidłowo na pytania sportowe". Zadanie wywołało sporo emocji i okazało się dość trudne. Uczniowie jednak poradzili sobie dobrze i  odpowiadali raczej poprawnie na pytania. Drugim etapem była prezentacja samodzielnie na ten dzień przygotowanych plakatów z informacjami o ulubionych sportowcach. Później poszliśmy na salę gimnastyczną i tam zajęcia sportowe poprowadzili Staś i Filip. Po powrocie do klasy chłopcy zaproponowali gry stolikowe, które kształciły refleks, koncentrację uwagi, dobrą obserwację i poszerzały wiadomości o sporcie. Prowadzący Staś i Filip spisali się na medal - ich projekt poszerzał wiedzę uczniów o sporcie, zadania aktywizowały dzieci na zajęciach a dodatkowo lekcje przebiegały w miłej atmosferze.