• 27 grudnia - 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

          • 27 grudnia jest Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś świętujemy 104. rocznicę jego wybuchu. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została ostatecznie, prawie w całości, włączona w granice odrodzonego po 123 latach rozbiorów, niepodległego państwa polskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie pamiętają o historii regionu i kultywują pamięć o bohaterach. Przedstawiciele społeczności szkolnej udali się na kępiński cmentarz, by zapalić znicz pamięci na grobach Powstańców Wielkopolskich. Pełen zadumy spacer wśród mogił powstańczych był ciekawą lekcją historii i patriotyzmu. Nie zapomnimy!

          • Wielkopolski Konkurs Plastyczny ,,Barwy Powstania’’

          • Jan Marciniak, uczeń klasy siódmej, wziął udział w Wielkopolskim Konkursie Plastycznym „Barwy Powstania”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Odra - Niemen Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Pamięci  Narodowej w Poznaniu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 7 stycznia 2023 roku w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Życzymy powodzenia!

          • Wigilie klasowe w edukacji wczesnoszkolnej

          • Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie w ostatnim dniu przed Świętami Bożego Narodzenia klasowych Wigilii. Uczniowie wraz z wychowawczyniami dzielili się opłatkiem i składali sobie świąteczne życzenia. Później zasiedli do suto zastawionych stołów, racząc się smakołykami. Przy pięknie przystrojonych choinkach wszyscy śpiewali kolędy i pastorałki. Poczuliśmy magię  świąt!

          • 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

          • Uczniowie baranowskiej podstawówki uczestniczyli w apelu poświęconym 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dyrektor Sławomir Nowicki w swoim przemówieniu skierowanym do uczniów powiedział, że współczesny Wielkopolanin może wyrazić swoją wdzięczność bohaterskim powstańcom poprzez naukę, pracę, dobre zachowanie oraz godną postawę. W naszej szkole każdego roku podejmujemy wiele działań na rzecz patrona. Zadaniem wychowanków było wykonanie kartki pocztowej, ułożenie życzeń i podziękowań dla Powstańców Wielkopolskich z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przywiązanie do historii Wielkopolski uczniowie wraz z wychowawcami okazali poprzez przepiękne wystrojenie wnętrz i okien klas, własnoręcznie wykonanymi flagami powstańczymi. Dopełnieniem uroczystości był wyświetlony film pt. „27 grudnia”, w którym wystąpili nasi uczniowie. Wszystkim uczestnikom patriotycznych działań dziękujemy za wspaniałą postawę młodych Polaków. Serce rośnie, patrząc na naszych młodych patriotów, ich zaangażowanie, dumę i radość ze świętowania. Nad całością przedsięwzięcia czuwali nauczyciele: Sylwia Prygiel, Jacek Klyta, Monika Cieślar i Beata Górecka. Podczas apelu dyrektor Sławomir Nowicki nagrodził uczniów angażujących się w działania pozalekcyjne i rozwijających zdolności. Oto nagrodzeni uczniowie w konkursach i zawodach sportowych:

            Ogólnopolski konkurs matematyczno- informatyczny INSTALOGIK:

            Wiktor Marciniak 4a, Karolina Jędrzejewska 4a ,Karolina Wojciak  5a , Katarzyna Garyga 5a, Alan Kmiecik 5b, Jan Marciniak 7a, Kacper Wojtasik 7a, Lena Kita 8b

            Konkurs Wiedzy o Legendach:

            I miejsce- Karolina Jędrzejewska 4a

            II miejsce- Karolina Wojciak 5a

            III miejsce- Maria Wiśniewska 5a

            Konkurs ,,List do Mikołaja’’:

            Kategoria klas I

            I miejsce- Weronika Głowik 1b

            II miejsce- Błażej Kieroń 1a

            III miejsce- Maks Namyślak 1a

            Kategoria klas II-III: Remik Kijak 3a, Bartosz Kanclerz 3a, Zuzia Oleś 2a, Helena Rogowska 2b

            Konkurs ,,Kartka świąteczna’’:

            I miejsce- Mateusz Chlebosz 5a

            II miejsce - Aleksandra Nycz 7a, Laura Górecka 8a

            III miejsce- Karol Kamiński 6a

            Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ,,Spotkanie ze sztuką’’:

            Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego- Jan Marciniak

            XXIV Wielkopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej:

            II miejsce Drużynowe Mistrzostwa w Badmintonie- Hanna Wylęga i Aleksandra Nycz

            II miejsce w XXIV Mistrzostwach Gminy Baranów w Futsalu

            III miejsce w XXIV Mistrzostwach Gminy Baranów w Futsalu

            II miejsce w XXIV Mistrzostwach Gminy Baranów w Futsalu

             

          • Wyniki konkursów świątecznych

          • Konkurs ,,List do Mikołaja’’:

            Kategoria klas I

            I miejsce - Weronika Głowik 1b

            II miejsce - Błażej Kieroń 1a

            III miejsce - Maks Namyślak 1a

            Kategoria klas II-III: Remik Kijak 3a, Bartosz Kanclerz 3a, Zuzia Oleś 2a, Helena Rogowska 2b

            Konkurs ,,Kartka świąteczna’’:

            I miejsce - Mateusz Chlebosz 5a

            II miejsce - Aleksandra Nycz 7a, Laura Górecka 8a

            III miejsce - Karol Kamiński 6a

          • Ach, co za noc!

          • Przedstawienie świąteczne klas 1-3

            Święta Bożego Narodzenia! Któż na nie nie czeka?! Zapach świątecznych potraw, choinka rozświetlona bombkami i lampkami, oczekiwanie na pierwszą gwiazdę a potem wspólne biesiadowanie i śpiewanie kolęd. Wszyscy uwielbiamy ten czas!

            Jednak czy te elementy świąt są najważniejsze? Na to pytanie 15 grudnia postarali się odpowiedzieć uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Zaprosili oni swoich rodziców oraz aktualnych i emerytowanych nauczycieli na przedstawienie świąteczne pt. "Ach, co za noc!". Mottem przewodnim spektaklu był warunek niezbędny do właściwego, duchowego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia - POJEDNANIE. Cóż  bowiem warte prezenty i suto zastawiony stół, jeśli w naszych sercach nie ma przebaczenia i pojednania z bliźnimi.

            116 młodych aktorów spisało się na medal. Sceny biblijne przeplatały się ze scenkami ze współczesnego domu. Spektakl okraszony tańcami i świątecznymi piosenkami podobał się widzom, o czym świadczyły gromkie brawa gości.

            Życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym złożył Pan Dyrektor Sławomir  Nowicki a podziękowanie za zaangażowanie rodziców w pomoc w realizacji spektaklu złożyła Pani Wicedyrektor  Justyna Rabiega. Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej też pragną podziękować wszystkim darczyńcom, dzięki którym przedstawienie było piękniejsze.

            Składamy też serdeczne życzenia świąteczne: Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy. Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie. Pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi i Wiary, która daje oparcie, kiedy wszystko inne zawodzi.

             

            Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu "Laboratoria przyszłości".

          • „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”

          • Na lekcjach biologii, uczniowie klas 5 poznawali budowę komórkową organizmów. Aby w ciekawy sposób utrwalić nowe wiadomości, w ramach zadania dodatkowego wykonali  modele przestrzenne komórek roślinnych i zwierzęcych. W swoich pracach wykorzystali różne materiały: styropian, plastelinę, masę solną, koraliki, nakrętki a także materiał jadalny np. żelki. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością, a nauka przez zabawę to wspaniała forma zapamiętania tak trudnych terminów biologicznych.  Efekty prezentujemy w galerii!

          • Wielki powrót do Warszawy! 

          • Wtorek,06.12.2022                                                                                                                                      
            Tak! Wracamy do stolicy Polski! Już raz tam byliśmy, kiedy jednemu z posłów spodobała się nasza inauguracja roku szkolnego, zaprosił uczniów do sejmu. A teraz tam wracamy! Ale może zacznę od początku. Tę wycieczkę wygrał dla nas wybitnie uzdolniony artystycznie kolega z naszej klasy, w konkursie plastycznym. Sami widzicie, dlaczego  warto w nich startować. Dziś 6. grudnia - radosnego świętowania.

            Środa,07.12.2022                                                                                                                       
            Już wyjechaliśmy. W autobusie usiadłam z moją najlepszą koleżanką. Przez jakiś czas rozmawiałyśmy z panią Sylwią i słuchałyśmy muzyki. Około dziesiątej godziny powinniśmy być na miejscu. Zatrzymaliśmy się nieopodal Placu Zamkowego, nad którym górowała Kolumna Zygmunta. Ponoć sama kolumna została wymieniona, ale figura jest oryginalna i przetrwała do czasów dzisiejszych. Ależ jestem szczęśliwa! Przewodnik całkiem miły. W czasie spaceru warszawskimi uliczkami miasto i jego zabytki wyglądały imponująco. Była też chwila na zakup pamiątek. Pani Sylwia chyba uwielbia robić zdjęcia. No cóż. Każdy nauczyciel ma jakieś swoje zainteresowania. Pewnie te zdjęcia znajdą się na stronie internetowej szkoły. Następnie poszliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie mieliśmy lekcję o przeszłości Warszawy. Dowiedzieliśmy się między innymi, kto wybudował Łazienki Królewskie i jak wyglądał stadion sportowy z XIX wieku. uwieczniony na obrazach! Zatrzymaliśmy się jeszcze w Mc Donaldzie na obiad, a pod szkołą byliśmy o 19:00.

            Ta wycieczka była wspaniała i chyba dla każdego ucznia wzruszającym wydarzeniem.

            Fragmentami swojego dziennika podzieliła się uczennica klasy 7 Anna Kulok

             

          • Dumni z Powstańców

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku.

            Jednym z założeń kampanii jest promowanie patriotycznych postawy i tożsamości narodowej w Polsce. W tym celu umożliwiają każdej zainteresowanej osobie wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego.

            Od tego roku życzenia dla Powstańców wysyłane są w formie elektornicznej na portalu https://dumnizpowstancow.pl/https://dumnizpowstancow.pl/

        • Nastolatek pod presją
          • Nastolatek pod presją

          • Momenty przełomowe w życiu – wybór szkoły średniej, matura, studia, zaręczyny, ślub, ciąża, nowa praca – łatwo stają się przedmiotem wręcz publicznej dyskusji. Łatwo przypomnieć sobie wydarzenie, stresujące i trudne – np. wybór kierunku dalszej nauki, które szeroko omawiała nasza rodzina, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, a  nawet mniej poinformowane osoby, jak ekspedient w osiedlowym sklepie. Gdy stoimy przed decyzją, wyborem – w zasadzie jakimkolwiek, który przyniesie długofalowe skutki, zawsze znajdą się doradcy, którzy przedstawią nam własne wizje, argumenty za i przeciw, tragiczne skutki pomyłek.
          • Artystyczne sukcesy Jasia i Kacpra

          • W minionym tygodniu odbyła się uroczysta gala 3. edycji "Rodzinnych potyczek" organizowanych przez PBP Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu

            Temat konkursu brzmiał: „Z książką przez pokolenia – ulubiony bohater literacki w mojej Rodzinie”. W szranki stawali mieszkańcy powiatów: kaliskiego, jarocińskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i pleszewskiego. Spośród setek nadesłanych prac wyłoniono zwycięskich twórców i wyróżnionych w kilku kategoriach Rozdano wiele atrakcyjnych nagród.

            Dwóch uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych w kategorii klas V-VIII:

            Jan Marciniak zajął III miejsce, a Kacper Wojtasik otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Mikołajkowe atrakcje

          • 6 grudnia, jak co roku, dzieci wypatrują Świętego Mikołaja. W naszej szkole od rana do zabawy uczniów klas 1-3 zaprosił Elf. Dzieci tańczyły do świątecznej muzyki i brały udział w konkursach. Pojawienie się Mikołaja wzbudziło entuzjazm wśród uczniów. Gość przyniósł wszystkim dzieciom i nauczycielom drobne upominki. Później uczniowie zatańczyli z Mikołajem dziękując mu za wizytę. A my wszyscy dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za przygotowanie tego wspaniałego eventu mikołajkowego.

          • Akcja charytatywna "Kryptonim Prezent"

          • Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w akcji charytatywnej „Kryptonim Prezent”. Akcja ta ma na celu spełnienie marzeń dzieci i młodzieży, znajdujących się w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych.

            Kryptonim Prezent to nie tylko dawanie prezentów, ale również jasny sygnał dla dzieci i młodzieży, że są zauważone i zasługują na wsparcie. Dając prezent przygotowany specjalnie dla nich pomagamy we wzrastaniu w poczuciu własnej wartości i dajemy szansę na beztroskie bycie dzieckiem.

            W dniach 1-3 grudnia uczniowie klas 4-8 zamienili się w Agentów Świętego Mikołaja. Dzięki zebranej kwocie 366 zł zakupiono prezenty dla dwójki chłopców - Mikołaja i Pawełka. Były to kask ochronny na rower, samochód terenowy na pilota oraz słodycze o które prosili chłopcy w liście do Św. Mikołaja. Mamy nadzieję, że udało nam się spełnić marzenia chłopców i będą mieli weselsze święta.

             

          • Jan Marciniak - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spotkania ze sztuką" Fundacji PGE

          • Jan Marciniak, uczeń baranowskiej podstawówki został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Fundacji PGE pod hasłem: "Spotkania ze sztuką".  Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z następujących muzeów: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie lub Muzeum Narodowym w Krakowie. Interpretacja obrazu  Józefa Pankiewicza "Martwa natura z bananami w szklanej misie" autorstwa ucznia klasy VII  Jana Marciniaka została nagrodzona przez jury. Jasiu zdobył nagrodę nie tylko indywidualną, ale również dla swojej klasy, a jest nią jednodniowa  wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie i lekcja muzealna oraz udostępnienie pracy w ramach wystaw w muzeum. Pracę laureata można obejrzeć na stronie internetowej konkursu wśród pozostałych 90 nagrodzonych prac wybranych spośród 500, jakie zostały nadesłane na konkurs. Naszemu młodemu twórcy serdecznie gratulujemy!

          • Prawa Człowieka i Prawa Dziecka

          • Pierwsza Deklaracja Praw Dziecka została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1959 roku. W 1989 roku przyjęta została Konwencja o Prawach Dziecka, ratyfikowana również przez Polskę. Dziś przestrzeganie i promowanie praw dziecka jest oczekiwanym standardem pracy każdej szkoły.

            W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli dokument określający ogólnoświatowy system ochrony praw najmłodszych. Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu i przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Żeby uhonorować i przypomnieć tę szczególną rolę naszego państwa, Sejm RP ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Tego samego dnia na całym świecie świętuje się Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

            Minęły 33 lat od uchwalenia Konwencji. Wiele Państw ją ratyfikowało, podjęto wiele działań, by sytuacja dzieci na całym świecie była coraz lepsza, by respektowano ich prawa. Nie oznacza to jednak, że możemy powiedzieć, że jest dobrze. W wielu krajach wciąż jeszcze podstawowe prawa dziecka nie są przestrzegane, a organizacje rządowe i pozarządowe muszą, często dosłownie, walczyć o godność dziecka.

            Każde dziecko, bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość itd. wymaga szczególnej opieki i ochrony, a rolą dorosłych jest wspieranie go w rozwoju, z poszanowaniem jego godności, tożsamości, prywatności.

            Również w krajach rozwiniętych, gdzie – wydawałoby się – sytuacja jest najlepsza, dostrzegamy potrzebę zwrócenia uwagi dorosłych i samych dzieci na ich prawa. Zabiegany świat, ogrom bodźców, zaspokajanie potrzeb życia codziennego, praca, szkoła, problemy, wydarzenia nieoczekiwane w naszym życiu, ale też poruszanie się zgodnie z przyjętym algorytmem – dom, szkoła, praca, dom, powodują, że nierzadko nie potrafimy być tu i teraz, że zapominamy o rzeczach prawdziwie ważnych – o uwadze poświęconej dziecku, o czasie na zwykłą rozmowę o radościach i smutkach, o jego potrzebach, dążeniach, marzeniach, o jego prawach

            W tym i w każdym innym dniu pamiętajmy o tym, że dziecko to człowiek i jak każdy człowiek ma prawo być szczęśliwym. Wymaga to od dzieci dużej odpowiedzialności i świadomości tego, że mamy swoje prawa, ale również obowiązki. Doceniajmy, każdy szczęśliwy dzień naszego dzieciństwa !

            Zapraszamy do rozwiązania quizu dotyczącego praw dziecka i człowieka.

            Zeskanuj kod


          • Smaczne prezenty 

          • Uczniowie klasy 2b zabawili się w cukierników i wykonali na technice prezenty dla rodziców i dziadków z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystali do tego różne smaczne, słodkie produkty: herbatniki, żelki, cukierki, płatki migdałowe, orzechy, posypki kolorowe i białe. Potrzebny do połączenia tych produktów lukier pomogły nam ugotować nasze miłe Panie Kucharki, którym dziękujemy. Uczniowie pracowali sumiennie, dzieląc się między sobą przyniesionymi produktami. Powstałe mini stajenki można podziwiać na zdjęciach. 

          • Podziękowanie - akcja "Kryptonim Prezent"

          • Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pragną serdecznie podziękować Rodzicom i uczniom klas 1-3 za włączenie się do akcji charytatywnej KRYPTONIM PREZENT. Każda z klas postanowiła pomóc wybranemu z listy dziecku i spełnić jego marzenie. Na liście oczekiwały dzieci przebywające w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych czy rodzinnej pieczy zastępczej. Nie były to wygórowane marzenia. Lalka i łóżeczko dla niej, samochód sterowany, klocki lego, przybory plastyczne, książki, gry, słuchawki, puzzle, kolorowanki czy słodycze. Akcję wsparli też nauczyciele uczący w edukacji wczesnoszkolnej przekazując pieniądze na zakup świątecznych słodkości. Od kilku lat realizujemy w klasach 1-3 innowację pedagogiczną, polegającą na włączeniu dzieci w szeroko rozumianą działalność charytatywną. Najwięcej radości bowiem daje dzielenie się z innymi i świadomość, że dzięki naszej skromnej pomocy ktoś będzie miał choć trochę radości w Święta Bożego Narodzenia. 

          • Bajkowa Europa

          • W listopadzie klasa IIa miała okazję uczestniczyć w zajęciach online prowadzonych przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pt. "Bajkowa Europa". Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe informacje dotyczące Unii Europejskiej oraz przenieś się w zaczarowany świat baśni i bajek. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, co bardzo spodobało się organizatorom. Dzięki takiemu zaangażowaniu każdy uczeń otrzymał pakiet różnorodnych nagród, składających się z książek, map, notesów, długopisów i kolorowanek. Zajęcia zostały zorganizowane przez p. Izabellę Rybak oraz Paulinę Błaszczyk-Lipską. Cała klasa otrzymała zaproszenie na kolejne zajęcia.

          • Kreatywne Mikołajki z klasą szóstą

          • Mikołajki to wyczekiwany i radosny dzień w szkole. Tym razem uczniowie klasy szóstej podjęli się zorganizowania niecodziennej inicjatywy. Postanowili przywołać świąteczny klimat, zapachem, smakiem oraz dekoracjami. Pracowali w domach przy pieczeniu pierniczków, które przynieśli do szkoły i w świątecznej chacie sprzedawali te cudeńka uczniom. Degustacja pierniczkowych pyszności dała wiele radości odwiedzającym stragan, można było nacieszyć oczy, jak na jarmarku bożonarodzeniowym, wielością kształtów, kolorów i zapachów. W tym celu powstało specjalnie zbudowane na ten dzień stoisko z dachem z sianka i światełkami, które uczniowie wraz z wychowawcą zbudowali w holu szkoły. Tak pracowicie spędzone Mikołajki zostały uwiecznione w obiektywie fotograficznym, zaś pozyskane środki przydadzą się na szkolnej wycieczce.