ich rozwój."
Odkrywanie świata dziecka w spektrum autyzmu
- "W miłości i zrozumieniu leżą korzenie siły i wsparcia, które możemy zapewnić naszym dzieciom. Ten poradnik, oparty na doświadczeniach i wiedzy specjalistów został stworzony, aby pomóc w zrozumieniu dzieci w spektrum autyzmu i dostarczyć praktycznych wskazówek, jak wspierać
ich rozwój."
ADHD - informacje dla rodziców
- Rozpoznanie ADHD nie jest Katastrofą. Końcem świata. Tragedią. Dziewczęta i chłopcy z ADHD są normalni i mogą cieszyć się dzieciństwem i szalonym okresem dojrzewania podobnie jak ich rówieśnicy.
Tak czytacie!
Wpierszym półroczu roku szkolnego 2024/2025 nasi uczniowie i uczennice wypożyczyli w sumie 1421 książek, co średnio daje 1.59 książki na ucznia/uczennicę.
Najwięcej wypożyczeń dokonały klasy 1a - 234, 2a - 219 oraz 1b - 194.
Mamy nadzieję, że w nadchodzącym półroczu Wasza chęć do czytania wzrośnie i znajdziecie w bibliotece coś dla siebie!
Tajne, Fajne Minionki w akcji.
- 69
dzień 1
Półkolonie zimowe w szkole.
W szkole ferie, nie ma ciszy, Tajne, Fajne Minionki, czyli uczniowie klas 1-3 nazwali się tak, aby wspólnie, radośnie, kreatywnie spędzić ferie. Wychowawcy tak zaplanowali działania, aby uczniowie wyzwolili w sobie radosne dziecko, które w nich drzemie, tylko trzeba je obudzić. Pojawiła się tego dnia bajka terapeutyczna, zajęcia muzyczne z instrumentami, żywa muzyka, animacja teatralna, podskoki, taniec, zajęcia plastyczne, arteterapia. Dzieci gościły u siebie panią z sanepidu, która w atrakcyjny sposób przekazała wiedzę z zakresu higieny i uzależnień. Efektem całodziennych działań była integracja zespołu. Powstała nazwa grupy: Tajne, Fajne Minionki oraz autorska piosenka uczniów, która stała się hymnem półkolonii w Baranowie. Pragniemy nadmienić, że projektujemy i będziemy szyli Poduszki Cudownych Snów, które powstają pod czujnym okiem pani Sylwii Prygiel i pana Jacka Klyty. Jak przystało na prawdziwy, zimowy wypoczynek, nie mogło zabraknąć sportu i rekreacji w hali sportowej. Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie, myśleć sobie, że coś fajnego was omija. Mamy jeszcze wolne miejsca, więc śmiało dołączajcie do Tajnych, Fajnych Minionków. Jutro kolejny dzień pełen atrakcji, niespodzianek.
dzień 2
"Igła, nitka, rączek para uszyjemy poduchy zaraz"
Tajne, Fajne Minionki w akcji - ciąg dalszy.Drugi dzień ferii zaczął się bajką terapeutyczną, która pomaga w dobrym funkcjonowaniu podczas półkolonii. Perypetie bajkowego Jeżyka stały się motywem przewodnim podczas wszystkich aktywności dzieci. Powstały kolejne wersy hymnu Tajnych, Fajnych Minionków. Tym razem z pogadanką o bezpieczeństwie przybyli do najmłodszych obywateli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. Dzisiaj wreszcie zatańczyła obiecana igła z nitką, dzięki maszynie do szycia i sprawnym rączkom. To była pierwsza lekcja szycia na maszynie. W czwartek będą szyte Poduszki Cudownych Snów. Dzięki strojom teatralnym, rekwizytom i innym atrakcjom było dużo zabawy i pozytywnej energii. Szczęśliwi, zrelaksowani półkoloniści wrócili do domu pełni pomysłów na nowe hobby.
dzień 3
Tajne, Fajne Minionki w kinie i w muzeum - ciąg dalszy.
Bajka terapeutyczna oraz wyswietlony w Kinie Za Rogiem film o wróżce Mavce z magicznego lasu, to obrazy o szczęściu, które osiągniemy żyjąc w zgodzie z drugim człowiekiem. Interaktywne zajęcia w Muzeum Ziemi Kępińskiej pozwoliły zgłębić i uświadomić trudne pojęcia historyczne. Stanowisko archeologiczne, przygotowane dla młodych odkrywców wzbudziło wielkie emocje i zaangażowanie kolonistów w odkrywaniu artefaktów.
dzień 4
Czwarty dzień ferii zaczął się bajką terapeutyczną „Magiczne pięć słów”, które miło zastosować w codziennym życiu. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Po dużej dawce sportu w hali, dzieci ochoczo zabrały się do pracy przy Poduszkach Cudownych Snów. Czas szycia poduszek umilały Tajnym, Fajnym Minionkom zabawy integracyjne i logiczne. Jutro dzień wycieczkowy.
dzień 5
Tajne, Fajne Minionki w akcji z alpakami
Piąty dzień ferii zimowych upłynął w gospodarstwie agroturystycznym w Zbyczynie. Tajne, Fajne Minionki zaprzyjaźniły się z mieszkańcami farmy i miło spędziły czas. Uroczyste zakończenie półkolonii odbyło się w obecności dyrektora Sławomira Nowickiego, który wręczył uczestnikom ferii pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz Poduszki Cudownych Snów. Wszyscy półkoloniści obiecali spotkać się za rok na feriach zimowych.
Snuje się wielopokoleniowa nić rodziny powstańczej. 105. rocznica powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy.
- 6
17 stycznia w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich świętowaliśmy 105. rocznicę powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy. Dzień Patrona rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i zaśpiewania hymnu szkoły autorstwa Moniki Banaś - lokalnej poetki. Dyrektor Sławomir Nowicki przypomniał wydarzenia historyczne, które w konsekwencji przyniosły upragnioną wolność naszej Małej Ojczyzny. Jak co roku, na uroczystość zostali zaproszeni i przybyli znakomici goście, członkowie rodzin powstańców: Barbara Marszałek - wnuczka Rocha Posmyka, Maria Żurecka - wnuczka Rocha Posmyka, Krystyna Olesiak- wnuczka Rocha Posmyka, Maria Fikus - wnuczka Władysława Domagały, Jan Tyc - wnuk Wojciecha Chowańskiego, Małgorzata Matuszewska- prawnuczka Wojciecha Chowańskiego, Roman Lehman - wnuk Jana Baraniaka, Grzegorz Baraniak - wnuk Jana Baraniaka, Agnieszka Szydłowska – prawnuczka Leona Góreckiego, Małgorzata Perek- wnuczka Władysława Kulczyńskiego i Ignacego Kurzawskiego, Ewa Nowicka- prawnuczka Władysława Kulczyńskiego i Ignacego Kurzawskiego, Zofia Wiśna- córka Ignacego Szkopka, Bożena Tarnawska- wnuczka Michała Piotrowskiego, Natalia Stańczak- prawnuczka Stanisława Szwajkowskiego. Świętowali razem z nami to radosne wydarzenie Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska - Siwek, dyrektorzy ościennych szkół: Anna Kamińska, Anna Raszewska, Alojzy Piasecki. Na zaproszenie odpowiedzieli członkowie Rady Rodziców: Małgorzata Tomaszek, Małgorzata Chrupała i Marta Budziewska. W pierwszej części uroczystości przemawiała, w imieniu rodziny powstańczej, Maria Fikus, gratulując sukcesów i życząc dalszych dokonań uczniom, pedagogom szkoły. Część artystyczna w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Głośna Cisza” oraz zespołu wokalno - instrumentalnego „Ad Libitum” wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń związanych z datą 27 grudnia 1918 roku. Zgromadzeni goście zostali włączeni podczas recytacji utworu poetyckiego do wypowiedzenia imienia i nazwiska swojego przodka - powstańca. Słowa wiersza płynęły prosto do serca i miały wielką moc, wypowiedziane ustami młodej artystki oraz strażników pamięci, którzy ożywili bohaterów z okresu powstania. Dziękujemy wszystkim artystom za poruszenie najgłębszych zakamarków wielkopolskiej duszy, dzięki którym doznaliśmy najpiękniejszych uczuć patriotyzmu. Szlachetne czyny przodków i ich potomków są dla nas wspaniałym świadectwem i wzorem do naśladowania we współczesnym świecie. Nad całością czuwali: Sylwia Prygiel i Jacek Klyta, a wspierały Agnieszka Wiśniowska i Monika Cieślar. Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.
Bezpieczne ferie 2025
Ferie zimowe w województwie wielkopolskim w roku szkolnym 2024/2025 odbędą się w terminie od 20 stycznia do 2 lutego 2025 r.
Dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zachęcamy do zapoznania się z poniższymi stronami:
Poradnik bezpiecznego wypoczynku Ministerstwo Edukacji Narodowej. https://tiny.pl/7wqlc
Serwis bezpieczny autobus – sprawdź, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne i ubezpieczenie, wpisując numer rejestracyjny. https://tiny.pl/gfvm3_r9
Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i dzieci podczas zimowego wypoczynku!
Nowości na ferie
Nowa galeria Nowości na ferie została dodana do albumu fotograficznego
W naszej bibliotece pojawiły się kolejne nowości książkowe - w sam raz na rozpoczęcie akcji "Zaczytane ferie". Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia szkolnej biblioteki i wypożyczenia książki do poczytania w czasie wolnym. Dla każdego coś się znajdzie!
DZIĘKUJEMY!!!
Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami składa serdeczne podziękowania Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za wsparcie naszej akcji - "Świąteczny magnes". Dziękujemy za okazane serce i za to, że mogliśmy liczyć na Waszą życzliwość. Zebrane środki w kwocie 1400 zł zostaną przeznaczone na zakup koszulek, identyfikatorów dla członków wolontariatu oraz wsparcie działalności Szkolnego Koła Wolontariatu.
Konkurs "Książkowe święta" rozstrzygnięty
W grudniu chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez szkolną bibliotekę o nazwie "Książkowe święta". Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawającej, jak wyobrażają sobie święta wybranych postaci z bajek lub książek.
W biblioteki szkolnej wpłynęło 55 prac. Wyłoniono 5 zwycięzców w kategorii klas 1-3 oraz 3 w kategorii klas 4-8.
klasy 1-3: Wiktoria Surmiak, Aleksandra Mikoś, Bruno Panek, Wiktoria Haraś, Weronika Głowik
klasy 4-8: Hubert Sobkowiak, Wiktor Marciniak, Karolina Wojciak.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za udział.
Przedświąteczne spotkanie
- 6
„Dziecię w stajni urodzone,
Na sianeczku śpi,
Płacze z zimna utrudzone,
Jak listeczek drży…”
Tymi właśnie słowami Anioł przypomniał naszej społeczności szkolnej o istocie Świąt Bożego Narodzenia. Podczas akademii, która miała miejsce w piątek 20.12.2024 roku uczniowie klas piątych starali się przypomnieć swoim koleżankom i kolegom co podczas tych świąt jest tak naprawdę najważniejsze. Podczas występu mogliśmy doświadczyć trudu Świętej Rodziny jak i współczesnych zabieganych ludzi. Oprócz wspaniałej gry aktorskiej i recytacji mogliśmy podziwiać poruszający taniec gwiazdeczek. Całość uświetnił również szkolny zespół wokalno – instrumentalny Ad Libitum.
27 grudnia - 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
- 3
27 grudnia jest Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dziś świętujemy 106. rocznicę jego wybuchu. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została ostatecznie, prawie w całości, włączona w granice odrodzonego po 123 latach rozbiorów, niepodległego państwa polskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie pamiętają o historii regionu i kultywują pamięć o bohaterach. Przedstawiciele społeczności szkolnej udali się na kępiński cmentarz, by zapalić znicz pamięci na mogiłach Powstańców Wielkopolskich. Ten pełen zadumy, grudniowy spacer był lekcją historii i patriotyzmu. A biało – czerwony znicz przy pomniku na baranowskim Rynku - symbolem więzi z naszymi patronami.
Wesołych Świąt!
Wycieczka do Berlina
Uczniowie klasy 8 zwiedzili stolicę Niemiec. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Klasowe spotkania wigilijne
- 5
Świąteczna akcja charytatywna
W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę charytatywną na rzecz Domu Dziecka w Krasnym Polu, który ucierpiał podczas jesiennej powodzi.
Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 1420 zł, które w całości zostały przeznaczone na zakup nowych zabawek, gier i kosmetyków dla wychowanków Domu Dziecka.
Szczególne słowa podziękowania i uznania kierujemy wobec naszych uczniów i ich rodziców, którzy wsparli naszą akcję i nie przeszli obojętnie wobec ludzkiego nieszczęścia.
Swoim wielkim sercem pokazaliście, że każdy z nas może zostać Mikołajem.
Grudniowa świetlica
Nowa galeria Grudniowa świetlica została dodana do albumu fotograficznego
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku , ale to nie koniec wyzwań i ciekawych projektów dla świetliczaków. Zajęcia muzyczno- rytmiczne z wykorzystaniem patyczków, zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne urozmaicają pobyt w świetlicy. Zbliżają się święta - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!!!
5
Biblioteczne kartki świąteczne
- 2
W grudniu w bibliotece szkolnej dało się poczuć świąteczną atmosferę. Na dłuższych przerwach uczniowie mogli posłuchać mikołajkowych przygód zająca Feliksa, a tuż przed świętami wykonać kartki świąteczne. Z zapałem wzięli się do pracy zarówno pierwszkolasiści jak i starsi uczniowie.
Ponadto nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Dbam o Mój Z@sięg pn. “𝕀𝔻Ą Ś𝕎𝕀Ę𝕋𝔸, ℕ𝕀𝔼 𝕆 𝕊𝕄𝕊-𝕀𝔼, 𝕃𝔼ℂℤ 𝕆 𝕂𝔸ℝ𝕋ℂ𝔼 ℙ𝔸𝕄𝕀Ę𝕋𝔸𝕁””, która podkreśla ważność relacji z innymi ludźmi w coraz bardziej cyfrowym świecie. 🎄 Nasi uczniowie napisali na kartkach życzenia, które następnie przekazaliśmy do Biblioteki Pedagogicznej w Kępnie.
Zimowe nowinki szkolne
Oddajemy w Wasze ręce kolejny numer gazetki szkolnej. Miłej lektury!
https://view.genially.com/673262310d5bed823627c7eb/guide-szkolne-nowinki-22024
Historia Cudownej Nocy
Jasełka klas 1-3
13W czwartkowy wieczór w naszej szkole zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Uczniowie klas 1-3 wystąpili w niezwykłych jasełkach przygotowanych specjalnie dla swoich rodziców. Było to wydarzenie pełne wzruszeń, radości i ciepła, które na długo pozostanie w naszych sercach.
Mali artyści przenieśli nas do Betlejem, gdzie w blasku gwiazdy betlejemskiej mogliśmy zobaczyć narodziny Dzieciątka Jezus. Aniołki, pasterze i królowie z dziecięcą szczerością i wdziękiem opowiedzieli tę piękną historię, przypominając nam, co w tym wyjątkowym czasie jest naprawdę ważne. Ich uśmiechy, zaangażowanie i niesamowita energia poruszyły każdego widza.
Rodzice mogli podziwiać nie tylko wspaniałe występy swoich pociech, ale także ręcznie wykonane kostiumy i dekoracje, które dodawały uroku całemu wydarzeniu. Na koniec wszyscy razem zaśpiewaliśmy kolędę, co stworzyło prawdziwie rodzinną atmosferę.
Dziękujemy naszym małym aktorom za ich trud i serce włożone w przygotowanie jasełek, a rodzicom za tak liczne przybycie i ciepłe słowa. To właśnie takie chwile sprawiają, że czujemy wspólnotę i prawdziwego ducha Świąt.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i pełnych miłości Świąt Bożego Narodzenia!
Grudniowe świętowanie 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego z córką Powstańca - panią Zofią Wiśną
- 8
106 lat temu, 27 grudnia 1918 roku, Wielkopolanie ruszyli do boju o wolność Wielkopolski. Dyrektor Sławomir Nowicki rozpoczął dzisiejszą uroczystość. Gościem naszego wspólnego apelu patriotycznego była pani Zofia Wiśna - córka Powstańca Wielkopolskiego, Ignacego Szkopka. Dzięki opowieściom pani Zofii Wiśnej, grze teatralnej zespołu "Głośna Cisza", śpiewie artystów muzycznej grupy "Ad Libitum", słuchacze z łatwością przenieśli się do Wielkopolski z roku 1918. Wytworzony nastrój grudniowy subtelnie dotykał naszych serc. Rozstania z rodziną, śmierć, ból, zadane rany, poniewierka, niepewność, niedostatek, bohaterstwo, ofiarność, sens cierpienia, wierność ideałom, miłość do ojczyzny po ostatnią kroplę krwi oraz duma i radość z odzyskanej wolności towarzyszyły naszym Patronom - Powstańcom Wielkopolskim. Nad całością przedsięwzięcia czuwali: Sylwia Prygiel, Agnieszka Wiśniowska, Monika Cieślar i Jacek Klyta.
Wszystkie: Archiwum Aktualności