Aktualności
Zapraszamy
Klasy I na spotkaniu autorskim z Wojciechem Widłakiem
3 grudnia klasy pierwsze otrzymały zaproszenie Gminnej Bibioteki Publicznej w Baranowie na spotkanie autorskie z pisarzem - Wojciechem Widłakiem. W ramach projektu pn. „Z biblioteką w świat nauki” Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie dla najmłodszych czytelników z twórcą książek - Wojciechem Widłakiem. Spotkanie odbyło się w Przedszkolu "Bajka", autor wprowadził najmłodszych uczniów naszej szkoły do fascynującego świata literatury czytając i recytując fragmenty swoich książek. Uczniowie mieli okazję poznać głównych bohaterów opowiadań pana Wojciecha np. Pupcia czy kaczkę Katastrofę oraz uczestniczyli w małym pacynkowym przedstawieniu. Autor chętnie odpowiadał na pytania dzieci oraz podpisywał książki. Spotkanie wzbudziło wiele pozytywnych emocji i napewno na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.
Listopad w świetlicy
Nowa galeria Listopad w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
W naszej świetlicy nie można się nudzić! W listopadzie uczniowie uczcili Dzień Życzliwości i Pozdrowień wykonując kartki z życzliwymi życzeniami dla najbliższych. Zostało wykonane czwarte zadanie ogólnopolskiego projektu " Świetliczaki na tropie legend, baśni i mitów"- po wysłuchaniu rumuńskiej baśni dzieci uczyły się dworskiego tańca, następnie zostały wykonane kwiaty z bibuły, które zostały użyte w kolorowych kompozycjach. Z okazji Dnia Kredki uczniowie mieli okazję uczyć się piosenki podczas multimedialnej prezentacji. Tematyczne kolorowanki ozdobiły świetlicową gazetkę a dzieci otrzymały DYPLOM AKTYWNEGO KREDKOWICZA.
7
Prezent dla Seniorów
14 listopada przypada Dzień Seniora. Z tej okazji opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu p. Bogumiła Górecka-Kijak oraz p. Monika Potyrała zorganizowały akcję charytatywną nazwaną „Pomaluj mój świat’. Uczniowie dobrowolnie kupowali kredki - cegiełki. Za zebrane pieniążki zakupiono artykuły do zajęć plastyczno-technicznych, z których seniorzy potrafią wykonać różne ciekawe przedmioty. Paczka wraz z życzeniami została przekazana pani dyrektor Domu Seniora w Wieluniu Jolancie Kacała. To kolejna udana akcja charytatywna w naszej szkole. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
Dzień Pluszowego Misia
- 10
25 listopada klasy I-III świętowały Dzień Pluszowego Misia. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli tego dnia swoje ulubione misie, które towarzyszyły im podczas zabaw i zajęć. Dzieci chętnie opowiadały o swoich przytulankach, rozwiązywały zagadki i quizy. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonywali misie różnymi technikami i metodami. Piękne prace ozdabiają teraz nasze szkolne korytarze i klasy. Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i radości.
Żegnamy jesień - kreatywnie i patriotycznie!
- 3
W Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie zakończenie jesieni stało się niezwykłym czasem pełnym radości, nauki i wspólnego działania. Uczniowie klas 1a i 1b pokazali, jak różnorodne i wartościowe mogą być szkolne aktywności, angażując się w szereg inspirujących inicjatyw.
Wszystko zaczęło się od obchodów Dnia Jabłka, podczas którego dzieci poznały różne odmiany tego owocu, zakupiły jabłka podczas szkolnego kiermaszu, a także stworzyły piękne prace plastyczne z motywem jabłek. Był to wspaniały sposób na promowanie zdrowego odżywiania i poznawanie darów natury.
Jesienne spacery w okolicy szkoły stały się okazją do zbierania liści, kasztanów i żołędzi - czyli darów jesieni. Uczniowie zebrane skarby wykorzystali do tworzenia kreatywnych lapbooków, w których znalazły się informacje o jesiennej przyrodzie, przysłowia związane z tą porą roku oraz prace plastyczne.
Klasowe sale zapełniły się pięknymi, własnoręcznie wykonanymi jesiennymi ozdobami. Z liści, kasztanów i żołędzi dzieci tworzyły jesienne postacie i inne dekoracje, które dodały pomieszczeniom uroku.
Jednak jesień to nie tylko czas zabawy, ale także refleksji. Uczniowie wraz z wychowawcami uczcili pamięć poległych, zapalając znicze przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. To ważne wydarzenie w kalendarzu szkolnym przypomina młodym o historii regionu i znaczeniu patriotyzmu.
Listopad przyniósł przygotowania do Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie wykonali piękne patriotyczne kotyliony, które ozdobiły ich ubrania podczas szkolnej uroczystości. Dzięki takim inicjatywom młodsze pokolenie uczy się szacunku dla historii i wartości narodowych.
Żegnając jesień, dzieci z 1a i 1b pozostawiły po sobie piękne wspomnienia i dowód na to, że nauka może iść w parze z zabawą i kształtowaniem ważnych wartości. To była jesień pełna kolorów, emocji i wyjątkowych chwil, które na długo zapadną w pamięć całej szkolnej społeczności.
Klasy 2a, 3a oraz 3b pamiętają o DNIU JEŻA
10 listopada przypada DZIEŃ JEŻA. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli wiadomości o tych zwierzątkach. Dzieci poznały ich środowisko życia, co lubią, co potrafią zrobić. Dowiedziały się, że jeże są sprzymierzeńcami naszych ogrodów i znajdują się pod ścisłą ochroną gatunkową. Musimy więc wiedzieć, jak pomóc jeżom w trudnej sytuacji, w jaki sposób chronić przed niebezpieczeństwem. Uczniowie wykonali też różne prace plastyczne, które teraz ozdabiają sale lekcyjne oraz gazetki szkolne.
Powiało wielkim światem
- 4
Poeta z Nowego Jorku w naszej szkole.
20 listopada 2024 roku w holu naszej szkoły odbyło się niezwykłe spotkanie z bengalsko - amerykańskim poetą, powieściopisarzem, krytykiem literackim - Hassanalem Abdullahem, który na stałe mieszka w Nowym Jorku. Autor 48 książek, w tym 14 zbiorów poezji. Od 16 lat prowadzi dwujęzyczne bengalsko – angielskie czasopismo poetyckie "Shabdaguchha". Zaproszonemu gościowi towarzyszyli: Katarzyna Georgiou- poetka, tłumaczka oraz Józef Frąckowiak - poeta Kępińskiego Koła Literatów. Młodzi uczestnicy tego wydarzenia przekonali się, że poezja jest formą wypowiedzi tego, co tkwi we wnętrzu człowieka. Przekazuje nie tylko jego myśli, ale także emocje. Młodzież zadawała pytania w języku angielskim, z zainteresowaniem słuchała. Zapraszamy do fotorelacji. Przeżyjmy to jeszcze raz!
1 miejsce Oli Fajga w V Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości. "Jest w nas miłość"
Występ miał miejsce podczas V Festiwalu Polskiej Piosenki o Miłości "JEST W NAS MIŁOŚĆ", który odbył się w dn. 17.11.2024r w Łęce Opatowskiej. Organizatorem imprezy było Opatowskie Stowarzyszenie Kulturalno - Sportowe. Do konkursu przystąpiło 40-tu uczestników, podzielonych na trzy kategorie wiekowe: 7-10 lat, 11-15 lat oraz 16+ lat. Ola wystąpiła z utworem Jej/Jego portret Bogusława Meca w pierwszej kategorii wiekowej (7-10 lat) obok 11-tu innych uczestników. Jury konkursu jednomyślnie przyznało Oli 1 miejsce w tej kategorii.
Piątoklasiści we Wrocławiu
- 29
We wtorek 12.11.2024 roku odbyła się szkolna wycieczka klas piątych do Wrocławia. Pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie był Wrocławski teatr lalek, gdzie odbyły się zajęcia warsztatowe. W ich trakcie dzieci zapoznały się z rodzajami lalek teatralnych: pacynką, kukłą, kukłą zmechanizowaną, jawajką, marionetką czy sycylijką. Dzieci w przygotowanych wcześniej zadaniach spróbowali swoich sił jako animatorzy i animatorki lalek jak również mogli przymierzyć teatralne nakrycia głowy. Kolejnym punktem wyprawy był seans filmowy - uczniowie obejrzeli „Dzikiego Robota” na kinowym ekranie. Nie brakowało wzruszeń, w szczególności wśród żeńskiej części publiczności. Po spotkaniu ze sztuką był też czas na aktywność fizyczną podczas zabawy w parku trampolin – był to chyba najbardziej wyczekiwany przez uczniów punkt wycieczki.
Konkurs
Konkurs filmowy I love my country- the beauty of Wielkopolska ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży idei lokalnego patriotyzmu – dostrzegania i promowania piękna regionu, który zamieszkują.
Uczestnikami Konkursu są uczniowie klas 7 – 8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
Osoby chętne prosimy o zgłoszenie się do p. Anny Peksy do 16 grudnia 2024 w celu zaplanowania pracy.
Konkurs ma charakter indywidualny oraz całkowicie bezpłatny.
Nauczyciel opiekun ucznia/uczniów przesyła prace wraz z załącznikami do regulaminu drogą elektroniczną na adres właściwego Partnera lub Lidera do 7 lutego 2025 r.
Podczas pierwszego etapu Konkursu Lider oraz Partnerzy wyłaniają po 3 prace finałowe ze swojego obszaru w dwóch kategoriach (3 prace szkoła podstawowa oraz 3 prace szkoła ponadpodstawowa). Prace przekazują do Lidera. Termin wpłynięcia prac do Lidera mija14 lutego 2025 r.
Skład komisji konkursowej pierwszego etapu ustala i powołuje Dyrektor właściwego Partnera.
- Kryteria oceny prac:1) sposób realizacji tematu,2) kreatywność,3) walory wizualne i estetyczne,4) jakość obrazu oraz dźwięku,5) bogactwo językowe,6) poprawność językowa,7) zgodność z wymogami formalnymi.
Szczegóły w załączniku
Regulamin Wielkopolskiego Konkursu Filmowego – The beauty of Wielkopolska – 2025
Konkurs plastyczny "Książkowe święta"
VI Rodzinny Bieg Niepodległości
- 18
11 listopada 2024 na terenie Rynku w Baranowie odbył się VI Rodzinny Bieg Niepodległości.
Celem imprezy było uczczenie 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, oddanie hołdu poległym za wolność, a także promocja aktywnego stylu życia oraz promocja biegania jako najprostszej i najtańszej formy rekreacji.
Organizatorami imprezy oraz fundatorami nagród i ciepłego posiłku byli:
Rada Rodziców oraz Dyrekcja i Nauczyciele Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie,
Urząd Gminy w Baranowie
OSP w Baranowie
Firma „Benix” Państwa Kaczorowskich
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 przejściem zaproszonych gości i delegacji, złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych oraz odśpiewaniem hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”.
O godzinie 12:20 rozpoczęły się biegi rodzinne, w których uczestniczyli uczniowie wraz z rodzinami. Bieg miał charakter symboliczny, dlatego element rywalizacji nie był najistotniejszy. Biegi odbyły się w następujących kategoriach:
Dzieci 3-6 lat
Klasy I-III dziewczęta
Klasy I-III chłopcy
Klasy IV-VI dziewczęta
Klasy IV-VI chłopcy
Klasy VII-VIII dziewczęta
Klasy VII-VIII chłopcy
Wielkie emocje wzbudził Bieg Strażaków, którzy pokonali dystans ok. 1km w pełnym oprzyrządowaniu.
Uczestnicy otrzymali pamiątkowy medal, dyplom za udział, upominek od firmy „Benix” oraz ciepły posiłek.
Rada Rodziców zorganizowała również akcję charytatywną tj. sprzedaż swojskiego ciasta, kawy i herbaty. Dochód przeznaczony został dla przewlekle chorującej osoby z naszego terenu.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział oraz promocję patriotyzmu.
Dziękujemy sponsorom i osobom zaangażowanym w organizację imprezy.
Zapraszamy do udziału w kolejnej, VII edycji 11 listopada 2025 roku.
zdjęcia: baranow.pl
Gazetka szkolna
Przekazujemy w Wasze ręce pierwszy numer interaktywnej gazetki "Szkolne nowinki". Życzymy miłej lektury!
https://view.genially.com/6714debfbb3af81c0b0d409f/guide-szkolne-nowinki-12024
Warsztaty szewskie
30.10.2024 r. uczniowie klasy IV buczestniczyła w warsztatach szewskich w Muzeum Ziemi Kępińskiej.
Klasa 2a pamięta o ważnym święcie
W piątek w klasie 2a przeprowadzono zajęcia o tematyce patriotycznej. Związane one były ze Świętem Niepodległości. Uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat tego ważnego dla Polaków święta. Przypomnieli sobie symbole narodowe, utrwalili podstawowe informacje związane z naszym krajem, obejrzeli film edukacyjny o rozbiorach Polski. Samodzielnie przygotowali rozetki oraz kwiaty dla Ojczyzny na gazetkę na korytarzu szkolnym. Poznali pieśni patriotyczne” „Rota’, „ Szara piechota”, „Pierwsza brygada”. Nauczyli się piosenki „Kocham Polskę”. A na koniec wzięli udział w szkolnym uroczystym apelu. Takie zajęcia to okazja do przekazywania wiedzy o historii naszego państwa.
Dzień zdrowego śniadania w 2a
- 1
8 listopada obchodzony jest na świecie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W Polsce obchodzony jest jako Dzień Zdrowego Śniadania, a w tym dniu prowadzona jest także akcja edukacyjna pod hasłem: „Śniadanie Daje Moc!”. Dzieci wiedzą, że ważną rolę dla zdrowia człowieka odgrywa ten pierwszy posiłek w ciągu dnia. Ważne jest również promowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych, zasad zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych i regularnego spożywania posiłków. Dlatego uczniowie kl.2a przynieśli do szkoły produkty do samodzielnego przygotowania własnego śniadanka. Wykonali pyszne kolorowe kanapki, a także surówki owocowe. Pracowali solidnie, bezpiecznie, a efekt prac można zobaczyć na zdjęciach.
Dzień postaci z bajek w świetlicy
Nowa galeria Dzień postaci z bajek w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
5 listopada uczniowie w świetlicy szkolnej świętowali Dzień Postaci z bajek. Każdy chętny uczeń miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia w wykonanej specjalnie na tę okazję bajkowej fotobudce. Uczniowie wykonywali opaski na głowę z ulubionymi postaciami z bajek. Atrakcją był również multimedialny teleturniej dotyczący wiedzy o bajkowych bohaterach . "Witajcie w naszej bajce..."
5
Historyczna prelekcja pt. „Wspominki na herbatce u Piłsudskich w Belwederze”
- 2
106. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
W ramach Obchodów Narodowego Święta Niepodległości przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. mjr. Szczepana Walkowskiego Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek gościli w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie, gdzie wygłosili historyczną prelekcję pt. „Wspominki na herbatce u Piłsudskich w Belwederze”. Pani Anna Świegot wcieliła się w rolę Marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej, a pan Eugeniusz Tomaszek zagrał postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. W saloniku również gościł pan dyrektor Sławomir Nowicki przy partyjce szachów. Społeczność szkolna przeniosła się w przeszłość i mogła spotkać się z Józefem Piłsudskim. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem gości z uczniami naszej szkoły. Dla nas to piękna pamiątka z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego małżonką. Dziękujemy za przybycie i wspólnie przeżyty czas. Pozwoli to odkryć na nowo piękne karty historii Polski z czasów odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli.
Baśnie, bajki, bajeczki...
- 6
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji chętni uczniowie przebrali się za wybrane postacie. W szkole można było spotkać wielu bajkowych i książkowych bohaterów.
Święto to jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych uczniów. Jego celem jest nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek. Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta.
Uczniowie mogli się wykazać także wiedzą na temat bajek. W klasach 1-3 rozwiązywano słowne zagadki, a klasy starsze musiały z emotek odkodować tytuły (odpowiedzi w galerii zdjęć).
Dzień ten rozpoczął także akcję "Baśniowy listopad" w bibliotece szkolnej. Zapraszamy na długich przerwach na baśniowe niespodzianki.
Wszystkie: Archiwum Aktualności