Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych”- bohaterów lat powojennych, którzy zginęli, walcząc w podziemiu o wolność Polski. Ostatecznie zostali schwytani, niesłusznie osądzeni i skazani na karę śmierci oraz zapomnienie poprzez tajne pochówki. Na szkolnym korytarzu pojawiła się okazjonalna wystawa pt. "Czas Niezłomnych", upamiętniająca bohaterów, którzy tworzyli polskie podziemie niepodległościowe. Uczniowie klas własnoręcznie wykonali lapbooki, plakaty, albumy z bohaterami. Pasjonaci historii z zainteresowaniem obejrzeli filmy o wydarzeniach z tamtych lat. Społeczność szkolna symbolicznie przystroiła się wizerunkiem wilka i odwiedziła najstarszych mieszkańców Baranowa w Domu Dziennego Pobytu Seniora - świadków historii. Działania i spacer po okolicy wzmocnił pamięć historyczną najmłodszego pokolenia.
Aktualności
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Kociaki w bibliotece
Nowa galeria Kociaki w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego
Z okazji Dnia Kota uczniowie odwiedzający bibliotekę mogli wykonać z papieru własnego kociaka.
„Polacy nie gęsi, swój język mają…”
- 3
W piątek 21 lutego uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Tego dnia na szkolnym korytarzu pojawiły się kody QR z ukrytymi zadaniami. Po prawidłowym rozwiązaniu quizów z trudnościami językowo- gramatycznymi, należało z otrzymanych liter ułożyć hasło. Uczniowie, rozwijając jedną z kompetencji kluczowych, utrwalili reguły, które na co dzień są nie lada zagwozdką.
Szkolne warsztaty rękodzieła
- 9
Uczestniczki Szkolnych Warsztatów Rękodzieła "Jakoś przedzą" prezentują, w jaki sposób można kreatywnie spędzać czas w szkole oraz efekty swoich prac.
Kreatywne przerwy
Nowa galeria Kreatywne przerwy została dodana do albumu fotograficznego
W zimowych miesiącach w naszej bibliotece można było kreatywnie spędzić czas. Robiliśmy misiowe zakładki, kolorowaliśmy, rozwiązywaliśmy zadania i wiele więcej...
2
W Bibliotece wesoło i z humorem z panem Pawłem Wakułą
- 1
Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
W ramach cyklicznych spotkań w Gminnej Bibliotece w Baranowie mieliśmy okazję poznać pana Pawła Wakułę - człowieka wielu profesji. Autor zbioru opowiadań o władcach Polski. Wiadomo, że 1000 lat temu odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski. Pisarz zajmująco opowiedział o ciekawych szczegółach tej uroczystości. Artysta, rysownik zaprezentował swoje niebywałe umiejętności rysownicze i na żywo powstawały wielkoformatowe rysunki historyczne. Z wielkim zainteresowaniem piątoklasiści uczestniczyli w tym spotkaniu i zadawali pytania.
XI Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
W niedzielę, 23 lutego w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie odbył się finał XI. Powiatowego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. W tym roku do eliminacji przystąpiło 63 wykonawców. Naszą szkołę w swoich kategoriach reprezentowali: Maria Wiśniewska, Wiktoria Wesoła, Milena Stopka I Tomek Balcer. W niedzielnym etapie finałowym publiczność wysłuchała 27 młodych wokalistów, którzy rywalizowali w czterech kategoriach. Wśród licznie zgromadzonej widowni znaleźli się Starosta Kępiński Alicja Śniegocka, Wicestarosta Kępiński Renata Ciemny, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Renata Gość, Członkowie Zarządu Powiatu Kępińskiego Marek Potarzycki i Marek Kowalski oraz Radni Rady Powiatu Kępińskiego Dariusz Gąszczak i Karol Hibner.
Miło nam poinformować, że w finale konkursu Maria Wiśniewska wyśpiewała I miejsce a Milena Stopka II miejsce. Gratulujemy.
Akcja "Podaruj wiersz"
Wiersze prosimy zapisać ładnym, czytelnym pismem na czystej, estetycznej kartce.
Przekazujemy do bibliotelki szkolnej do dnia 5 marca.
Spotkania z archeologią
- 3
Czwartoklasiści wraz z opiekunami wybrali się do muzeum w poszukiwaniu śladów przeszłości. Uczniowie kopali, rozłupywali, gładzili, stukali, dłubali, aby odkryć tajemnicę, jaką kryje ziemia w stanowiskach archeologicznych. Dzięki tym doświadczeniom dzieci dowiedziały się, na czym polega praca archeologa.
Bal karnawałowy w stylu country
- 24
13 lutego w naszej szkole, w przeddzień walentynek, odbył się bal karnawałowy. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Rada Rodziców i najstarsi uczniowie baranowskiej podstawówki. Dyrektor Sławomir Nowicki zaszczycił wszystkich swoją obecnością, radosnym nastrojem i duchem zabawy. Ósmoklasiści: Wiktoria Wesoła, Oliwia Wylęga, Paulina Wiśniewska, Inga Cempel, Nina Budziewska i Karol Kamiński prowadzili zabawę dla młodszych i starszych klas. Podczas zabawy można było posilić się smakołykami i pysznymi lemoniadami w sklepiku, który obsługiwali: Franek Stasiowski, Wojtek Prygiel i Konrad Pichlak. Tego dnia królowała dobra muzyka, energetyczny taniec i wspaniały humor uczniów. Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc w organizacji balu.
Tego dnia ogłoszono też wyniki konkursu na Walentynkę.
Klasy 4-8
I miejsce: Maja Niechciał
II miejsce: Emilia Dziergwa
III miejsce: Zuzanna Oleś
wyróżnienia: Mirabella Kwapisz
Klasy 1-3
I miejsce: Zuzanna Krawczyk
II miejsce: Kajetan Wolko
III miejsce: Zofia Stein
wyróżnienie: Nataniel Niechciał, Oliwier KwapiszUczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą zapraszają do fotorelacji z wydarzenia, którą wykonał Oliwier Burzała.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza
Akcja "Koci Komiks"
Odkrywanie świata dziecka w spektrum autyzmu
- "W miłości i zrozumieniu leżą korzenie siły i wsparcia, które możemy zapewnić naszym dzieciom. Ten poradnik, oparty na doświadczeniach i wiedzy specjalistów został stworzony, aby pomóc w zrozumieniu dzieci w spektrum autyzmu i dostarczyć praktycznych wskazówek, jak wspierać
ich rozwój."
ADHD - informacje dla rodziców
- Rozpoznanie ADHD nie jest Katastrofą. Końcem świata. Tragedią. Dziewczęta i chłopcy z ADHD są normalni i mogą cieszyć się dzieciństwem i szalonym okresem dojrzewania podobnie jak ich rówieśnicy.
Tak czytacie!
Wpierszym półroczu roku szkolnego 2024/2025 nasi uczniowie i uczennice wypożyczyli w sumie 1421 książek, co średnio daje 1.59 książki na ucznia/uczennicę.
Najwięcej wypożyczeń dokonały klasy 1a - 234, 2a - 219 oraz 1b - 194.
Mamy nadzieję, że w nadchodzącym półroczu Wasza chęć do czytania wzrośnie i znajdziecie w bibliotece coś dla siebie!
Tajne, Fajne Minionki w akcji.
- 69
dzień 1
Półkolonie zimowe w szkole.
W szkole ferie, nie ma ciszy, Tajne, Fajne Minionki, czyli uczniowie klas 1-3 nazwali się tak, aby wspólnie, radośnie, kreatywnie spędzić ferie. Wychowawcy tak zaplanowali działania, aby uczniowie wyzwolili w sobie radosne dziecko, które w nich drzemie, tylko trzeba je obudzić. Pojawiła się tego dnia bajka terapeutyczna, zajęcia muzyczne z instrumentami, żywa muzyka, animacja teatralna, podskoki, taniec, zajęcia plastyczne, arteterapia. Dzieci gościły u siebie panią z sanepidu, która w atrakcyjny sposób przekazała wiedzę z zakresu higieny i uzależnień. Efektem całodziennych działań była integracja zespołu. Powstała nazwa grupy: Tajne, Fajne Minionki oraz autorska piosenka uczniów, która stała się hymnem półkolonii w Baranowie. Pragniemy nadmienić, że projektujemy i będziemy szyli Poduszki Cudownych Snów, które powstają pod czujnym okiem pani Sylwii Prygiel i pana Jacka Klyty. Jak przystało na prawdziwy, zimowy wypoczynek, nie mogło zabraknąć sportu i rekreacji w hali sportowej. Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie, myśleć sobie, że coś fajnego was omija. Mamy jeszcze wolne miejsca, więc śmiało dołączajcie do Tajnych, Fajnych Minionków. Jutro kolejny dzień pełen atrakcji, niespodzianek.
dzień 2
"Igła, nitka, rączek para uszyjemy poduchy zaraz"
Tajne, Fajne Minionki w akcji - ciąg dalszy.Drugi dzień ferii zaczął się bajką terapeutyczną, która pomaga w dobrym funkcjonowaniu podczas półkolonii. Perypetie bajkowego Jeżyka stały się motywem przewodnim podczas wszystkich aktywności dzieci. Powstały kolejne wersy hymnu Tajnych, Fajnych Minionków. Tym razem z pogadanką o bezpieczeństwie przybyli do najmłodszych obywateli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kępnie. Dzisiaj wreszcie zatańczyła obiecana igła z nitką, dzięki maszynie do szycia i sprawnym rączkom. To była pierwsza lekcja szycia na maszynie. W czwartek będą szyte Poduszki Cudownych Snów. Dzięki strojom teatralnym, rekwizytom i innym atrakcjom było dużo zabawy i pozytywnej energii. Szczęśliwi, zrelaksowani półkoloniści wrócili do domu pełni pomysłów na nowe hobby.
dzień 3
Tajne, Fajne Minionki w kinie i w muzeum - ciąg dalszy.
Bajka terapeutyczna oraz wyswietlony w Kinie Za Rogiem film o wróżce Mavce z magicznego lasu, to obrazy o szczęściu, które osiągniemy żyjąc w zgodzie z drugim człowiekiem. Interaktywne zajęcia w Muzeum Ziemi Kępińskiej pozwoliły zgłębić i uświadomić trudne pojęcia historyczne. Stanowisko archeologiczne, przygotowane dla młodych odkrywców wzbudziło wielkie emocje i zaangażowanie kolonistów w odkrywaniu artefaktów.
dzień 4
Czwarty dzień ferii zaczął się bajką terapeutyczną „Magiczne pięć słów”, które miło zastosować w codziennym życiu. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Po dużej dawce sportu w hali, dzieci ochoczo zabrały się do pracy przy Poduszkach Cudownych Snów. Czas szycia poduszek umilały Tajnym, Fajnym Minionkom zabawy integracyjne i logiczne. Jutro dzień wycieczkowy.
dzień 5
Tajne, Fajne Minionki w akcji z alpakami
Piąty dzień ferii zimowych upłynął w gospodarstwie agroturystycznym w Zbyczynie. Tajne, Fajne Minionki zaprzyjaźniły się z mieszkańcami farmy i miło spędziły czas. Uroczyste zakończenie półkolonii odbyło się w obecności dyrektora Sławomira Nowickiego, który wręczył uczestnikom ferii pamiątkowe dyplomy, nagrody oraz Poduszki Cudownych Snów. Wszyscy półkoloniści obiecali spotkać się za rok na feriach zimowych.
Snuje się wielopokoleniowa nić rodziny powstańczej. 105. rocznica powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy.
- 6
17 stycznia w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich świętowaliśmy 105. rocznicę powrotu Ziemi Kępińskiej do Macierzy. Dzień Patrona rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i zaśpiewania hymnu szkoły autorstwa Moniki Banaś - lokalnej poetki. Dyrektor Sławomir Nowicki przypomniał wydarzenia historyczne, które w konsekwencji przyniosły upragnioną wolność naszej Małej Ojczyzny. Jak co roku, na uroczystość zostali zaproszeni i przybyli znakomici goście, członkowie rodzin powstańców: Barbara Marszałek - wnuczka Rocha Posmyka, Maria Żurecka - wnuczka Rocha Posmyka, Krystyna Olesiak- wnuczka Rocha Posmyka, Maria Fikus - wnuczka Władysława Domagały, Jan Tyc - wnuk Wojciecha Chowańskiego, Małgorzata Matuszewska- prawnuczka Wojciecha Chowańskiego, Roman Lehman - wnuk Jana Baraniaka, Grzegorz Baraniak - wnuk Jana Baraniaka, Agnieszka Szydłowska – prawnuczka Leona Góreckiego, Małgorzata Perek- wnuczka Władysława Kulczyńskiego i Ignacego Kurzawskiego, Ewa Nowicka- prawnuczka Władysława Kulczyńskiego i Ignacego Kurzawskiego, Zofia Wiśna- córka Ignacego Szkopka, Bożena Tarnawska- wnuczka Michała Piotrowskiego, Natalia Stańczak- prawnuczka Stanisława Szwajkowskiego. Świętowali razem z nami to radosne wydarzenie Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska - Siwek, dyrektorzy ościennych szkół: Anna Kamińska, Anna Raszewska, Alojzy Piasecki. Na zaproszenie odpowiedzieli członkowie Rady Rodziców: Małgorzata Tomaszek, Małgorzata Chrupała i Marta Budziewska. W pierwszej części uroczystości przemawiała, w imieniu rodziny powstańczej, Maria Fikus, gratulując sukcesów i życząc dalszych dokonań uczniom, pedagogom szkoły. Część artystyczna w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Głośna Cisza” oraz zespołu wokalno - instrumentalnego „Ad Libitum” wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń związanych z datą 27 grudnia 1918 roku. Zgromadzeni goście zostali włączeni podczas recytacji utworu poetyckiego do wypowiedzenia imienia i nazwiska swojego przodka - powstańca. Słowa wiersza płynęły prosto do serca i miały wielką moc, wypowiedziane ustami młodej artystki oraz strażników pamięci, którzy ożywili bohaterów z okresu powstania. Dziękujemy wszystkim artystom za poruszenie najgłębszych zakamarków wielkopolskiej duszy, dzięki którym doznaliśmy najpiękniejszych uczuć patriotyzmu. Szlachetne czyny przodków i ich potomków są dla nas wspaniałym świadectwem i wzorem do naśladowania we współczesnym świecie. Nad całością czuwali: Sylwia Prygiel i Jacek Klyta, a wspierały Agnieszka Wiśniowska i Monika Cieślar. Zapraszamy do fotorelacji z uroczystości.
Bezpieczne ferie 2025
Ferie zimowe w województwie wielkopolskim w roku szkolnym 2024/2025 odbędą się w terminie od 20 stycznia do 2 lutego 2025 r.
Dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zachęcamy do zapoznania się z poniższymi stronami:
Poradnik bezpiecznego wypoczynku Ministerstwo Edukacji Narodowej. https://tiny.pl/7wqlc
Serwis bezpieczny autobus – sprawdź, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne i ubezpieczenie, wpisując numer rejestracyjny. https://tiny.pl/gfvm3_r9
Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i dzieci podczas zimowego wypoczynku!
Nowości na ferie
Nowa galeria Nowości na ferie została dodana do albumu fotograficznego
W naszej bibliotece pojawiły się kolejne nowości książkowe - w sam raz na rozpoczęcie akcji "Zaczytane ferie". Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia szkolnej biblioteki i wypożyczenia książki do poczytania w czasie wolnym. Dla każdego coś się znajdzie!
DZIĘKUJEMY!!!
Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunkami składa serdeczne podziękowania Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za wsparcie naszej akcji - "Świąteczny magnes". Dziękujemy za okazane serce i za to, że mogliśmy liczyć na Waszą życzliwość. Zebrane środki w kwocie 1400 zł zostaną przeznaczone na zakup koszulek, identyfikatorów dla członków wolontariatu oraz wsparcie działalności Szkolnego Koła Wolontariatu.
Wszystkie: Archiwum Aktualności