Młodzi historycy.
27 maja odbył się etap wojewódzki XXVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Dla naszych uczniów: Bartosza Kanclerza i Kacpra Wojtasika okazał się szczęśliwy, gdyż wywalczyli tytuł laureata i finalisty. Aby ten sukces osiągnąć, musieli pokonać wielu rywali z całego województwa oraz uzyskać odpowiednią liczbę punktów na etapie wojewódzkim. Laureatem I miejsca został: Kacper Wojtasik, a finalistą Bartosz Kanclerz. Wymienieni zwycięzcy to znawcy historii regionalnej, gwary, przyrody i zabytków architektury. Gratulujemy sukcesu młodym historykom i życzymy dalszych laurów. Gala podsumowująca 28. Edycję Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce odbędzie się 13 czerwca 2024 o godz. 11:00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Skokach. Uczniów do konkursu przygotowała Sylwia Prygiel.
Aktualności
Laureat i Finalista XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce
Wycieczka 3b do Biskupina i okolic
- 5
Klasa 3b długo czekała na swoją wycieczkę podsumowującą trzy lata pracy ze swoją wychowawczynią. Pięknego, czerwcowego dnia uczniowie nareszcie wsiedli do autobusu aby pojechać do Biskupina i Wenecji. Program wycieczki był bogaty. Przejazd wąskotorówką, wśród pięknie ukwieconych łąk i pól, obok jeziora biskupinskiego, przy słoneczku i lekkim wietrzyku dostarczył uczniom nowych doznań. Wenecja do której dojechaliśmy znana jest z Muzeum Kolejnictwa i ruin zamku. Zamek słynie z tego, że ponoć w nim straszy "diabeł wenecki", czyli ostatni właściciel Mikołaj Nałęcz. Następnie udaliśmy się na warsztaty wyrabiania paciorków, gdzie wykonaliśmy samodzielnie naszyjniki dla mam. Później po osadzie w Biskupinie oprowadzał nas bardzo mądry Pan przewodnik. Snuł opowieści o historii tego miejsca jak piękną baśń. Sporo dowiedzieliśmy się o archeologii. Zajrzeliśmy do chaty garncarza, mincerza, kowala czy snycerza. Sami biliśmy swoją monetę. Potem udaliśmy się na statek, który prawie godzinę pływał z nami po jeziorze biskupińskim. Ten relaks był nam bardzo potrzebny. Woda, przepiękne szuwary, pływające po wodzie grążele żółte i lilie wodne oraz obecność dzikich kaczek sprawiła, że nie chcieliśmy wracać na ląd. Po smacznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną aby o godzinie 20 wrócić szczęśliwie do domu. To była SUPER wycieczka!
Ortograficzne potyczki na szczeblu powiatowym
5 czerwca w Zespole Szkół w Trzcinicy odbył się XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Z najeżonymi trudnościami ortograficznymi dyktandami mierzyli się reprezentanci naszej szkoły: Piotr Szczepański, uczeń klasy VI a (kategoria IV- VI) oraz Oksana Semeniuk, uczennica klasy VII (kategoria VII-VIII). Miło nam poinformować, iż Piotr zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Półkolonie letnie
Informacja
Dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie informuje, że półkolonie letnie odbywać się będą w Szkole Podstawowej w Baranowie ul. Orlika 2 w dniach od 24.06.2024r. do 28.06.2024r. w godzinach od 8.00 do 13.00. dla uczniów z klas I, II i III.
W przypadku wolnych miejsc mogą zapisać się uczniowie klas IV.
Karty zapisu dostępne na stronie internetowej, u wychowawców klas i w sekretariacie szkoły.
Ilość uczestników ograniczona.
Dyrektor
Sławomir Nowicki
Zajęcia wakacyjne TUS
Wycieczka klas szóstych do Krakowa
W dniach 21-22 maja klasy VI a i VI b uczestniczyły w wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Zgodnie z programem zwiedzanie stolicy Małopolski rozpoczęto od wizyty w Muzeum Tadeusza Kościuszki, gdzie zastanawiano się, czy tacy bohaterowie są nam dziś potrzebni. Następnie uczniowie wspięli się na Kopiec Kościuszki, skąd mogli podziwiać panoramę miasta. Kolejnym punktem było Wzgórze Wawelskie oraz spacer drogą królewską i wizyta na Starym Mieście. Tutaj obejrzano zabytki zlokalizowane w tej części Krakowa. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu kopalni soli w Wieliczce, skąd udano się w drogę powrotną. Wyjazd upłynął w bardzo miłej atmosferze, a miejsca, które zostały odwiedzone z pewnością zapadną na długo w pamięci.
Kochane Mamy
- 10
W zielonych oczach Matki
świeci wiosenna łąka.
Słońce na drzewach śpiewa
i budzi kwiaty w pąkach.
W niebieskich oczach Matki
szepcze kwitnący strumień.
Tak opowiadać bajki
to tylko Mama umie.
W błękitnych oczach Matki
pogodne niebo fruwa.
Kiedy zasypiasz – Matka
jak gwiazda nad snem czuwa.
A w czarnych oczach Matki
noc od samego świtu
okrywa cię skrzydłami
ze srebra i błękitu.
Z najlepszymi życzeniami dla swoich ukochanych Mam - uczniowie klas I-III.
I Gminny Turniej Mitologiczny
- 6
27 maja w naszej szkole został zorganizowany I Gminny Turniej Mitologiczny skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych gminy Baranów. Na zaproszenie organizatorek, Anny Peksy i Justyny Schumacher, odpowiedziała Szkoła Podstawowa w Słupi, toteż zmagania przeprowadzono w kameralnym gronie, a nad właściwym przebiegiem spotkania czuwało jury w składzie: pani Edyta Lesiak- dyrektor Biblioteki Samorządowej w Baranowie oraz pani Anna Wróblewska- kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Kępnie. Trzyosobowe zespoły gości i gospodarzy mierzyły się z różnorodnymi zadaniami. Pierwszą konkurencja było rozpoznanie bogów, w których wcielili się uczniowie klasy Va. Następnie należało w formie kalamburów przedstawić wylosowany mit, co uczestnikom przysporzyło nie lada trudności. Kolejnym zadaniem było, zgodnie z powiedzeniem, pójść po nitce do kłębka i ułożyć etapy tułaczki Odyseusza w odpowiedniej kolejności. Czwartym wyzwaniem, jakie czekało na uczniów, było zeskanowanie kodów QR i ułożenie na tabletach puzzli a następnie rozpoznanie mitologicznych stworów. Finałową konkurencją był Mitologiczny vabanqe. Drużyny same decydowały o kategorii i stopniu trudności pytania. Po zaciętej rywalizacji laur zwycięstwa przypadł drużynie gospodarzy w składzie: Karolina Jędrzejewska (kl. Va), Hanna Lempert (kl. VIa) i Julia Poźniak (kl. VIb). Gratulujemy uczennicom sukcesu.
Mistrzyni ortografii
23 maja w Szkole Postawowej w Trzcinicy odbył się XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Naszą szkołę i gminę reprezentowała uczennica klasy 3a - Julia Rachel, która wygrała wcześniej eliminacje klasowe, szkolne i gminne. Poziom konkursu był bardzo wysoki a w rywalizacji wzięli udział uczniowie z całego powiatu. Ogromna wiedza i zaangażowanie zaprocentowały, Julka zdobyła zaszczytne I miejsce. Serdecznie gratulujemy!
"Miło panią poznać, pani Wando"
Konkurs recytatorski
7W poniedziałek 27 maja w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas I-III "Miło panią poznać ,pani Wando" zorganizowany przez p. Beatę Górecką i Monikę Potyrała. Każdy z uczestników prezentował wybrany przez siebie wiersz z twórczości Wandy Chotomskiej.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji oraz rozwijanie zdolności artystycznych. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom, nagrodę rzeczową w postaci książki oraz drobny upominek. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i książki. Nad przebiegiem konkursu czuwało Jury w składzie pani Anna Gębala, pani Joanna Durlej oraz pan dyrektor Sławomir Nowicki.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
Klasy I:
I miejsce: Celina Głowacz - 1b
II miejsce: Maja Gawińska - 1b
III miejsce: Aleksandra Mikoś - 1a
Wyróżnienia: Nikola Górecka, Julia Kretkowska- 2a
Klasy II.
I miejsce: Khrystyna Pravosudovych - 2a
II miejsce: Wojciech Kamiński - 2b
III miejsce: Fabian Walek - 2a
Wyróżnienie: Wiktoria Haraś-2a
Klasy III
I miejsce - Julia Rachel - 3a
II miejsce - Zuzanna Oleś- 3a
III miejsce - Olga Markiewicz - 3b
Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!
Zwiedzamy biblioteki
- 2
Maj jest miesiącem książek i bibliotek. Z tej okazji, a także z powodu tematów, które aktualnie przerabiamy klasy Ia oraz Ib zwiedziły nową bibliotekę gminną powstałą w budynku naszej starej szkoły. Panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci warsztaty czytelnicze. Najpierw uczniowie słuchali czytaną baśń, a następnie każdy otrzymał fragment legendy i wykonał do niego obrazek. W ten sposób dzieci przygotowały ilustracje do legendy „Wars i Sawa”, czyli zostali ilustratorami. Następnie panie bibliotekarki omówiły co się tutaj znajduje, oprowadziły po placówce, pokazały nowości czytelnicze, audiobooki, czasopisma, książki w obcych językach. Oczywiście chętnie zapraszały do odwiedzania i korzystania z zasobów biblioteki.
Klasa Ia odwiedziła jeszcze naszą szkolną bibliotekę. Pani Ania Peksa opowiedziała różne ciekawostki, pokazała m.in., jak można zamówić książkę przez Internet, pokazała, na których półkach uczniowie mogą znaleźć różne książki tematyczne, w jaki sposób się je wypożycza. Powiedziała kiedy można korzystać z komputerów. Uczniowie mieli okazję wypełnić ankietę związaną z Ogólnopolskim Wyborem Książek i zapisać, jakie książki chcieliby przeczytać. A w bibliotece mogli także zagrać w rożne gry. Na koniec każdy mógł zabrać sobie zakładkę. Była to ciekawa lekcja biblioteczna.
Wygrana anglistów
X Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego
W piątek 10 maja w Szkole Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie odbył się X Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych z powiatu kępińskiego. 44 uczniów z 15 szkół podstawowych rozwiązywało test gramatyczno- leksykalny. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Kulok, Jan Marciniak i Kacper Wojtasik.
Kacper Wojtasik zajął II miejsce, Anna Kulok uplasowała się na III miejscu.
Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie z Marcinem Pałaszem
13 maja w Gminnej Bibliitece w Baranowie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Pałaszem. Twórca słynie z literatury dziecięcej a szczególnie z serii książek o psie Elfie. Pan Marcin opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie i początkach swojej kariery. Zachęcił dzieci do samodzielnego czytania ale też tworzenia krótkich opowiadań. Zwrócił uwagę na kreatywność, fantazję i odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań. Ciepło, uśmiech oraz życzliwość Pana Marcina stworzyły niezwykłą atmosferę tego spotkania. Po spotkaniu można było zakupić książki Pana Marcina i uzyskać autograf pisarza. Trzecie klasy z naszej szkoły biorące udział w spotkaniu z uśmiechem na twarzy podziękowały twórcy za mile spędzony czas.
Powiatowy Konkurs Recytatorski w Łęce Opatowskiej
- 3
W środę 8 maja w Szkole Podstawowej w Łęce Opatowskiej odbył się IX Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem ,,Pół żartem, pół serio.” W konkursie wzięło udział 39 recytatorów z klas 1-3 ze szkół podstawowych powiatu kępińskiego.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich:
Khrystyna Pravosudovych - 2a
Fabian Walek - 2a
Wojciech Kamiński - 2b.Niezmiernie miło nam poinformować,ze Khrystyna Pravosudovych znalazła się w gronie zwycięzców i zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy Khrystynie sukcesu i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Pokazy bez skazy
Chemia i fizyka na wesoło
10„Pokazy bez skazy” to inicjatywa, której celem jest dotrzeć do naturalnej ciekawości dzieci z wykorzystaniem doświadczeń, za pomocą których lepiej zrozumieją otaczający świat.
W naszej szkole 7 maja odbyły się warsztaty naukowe dla klas I-IV. Uczestnicy wzięli udział w profesjonalnych pokazach chemiczno-fizycznych, w czasie których badali właściwości suchego lodu, ciekłego azotu oraz obserwowali tworzenie modelu atmosfery z prawdziwą chmurą w środku. Dzieci mogły uczestniczyć w eksperymentach, a nawet skonsumować produkt jednego z doświadczeń.
Wszystko spięte bardzo ciekawą i rzeczową klamrą merytoryczną, dzięki czemu widowisko było naprawdę wyjątkowe i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Kwiecień w świetlicy
Nowa galeria Kwiecień w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego
W świetlicy szkolnej w kwietniu wydarzyło się wiele! Zostało zorganizowane spotkanie, którego tematem był autyzm. Zrealizowaliśmy dwa kolejne zadania projektu "Świetliczaki na tropie przysłów". Stworzyliśmy z materiałów wtórnych zabawki, które umiliły nam zabawę na świeżym powietrzu. Sporo główkowaliśmy tworząc z rozsypanek wyrazów przysłowia o miesiącach. Obchodziliśmy dzień Dziwaka tworząc jego śmieszny portret i kolorowy Kalendarz Dni Specjalnych. "Świetlica w szkole" - branżowe pismo oświatowe wydało kolejny artykuł, w których zostały przedstawione nasze prace. Przed nami kolejne dwa miesiące pracy przed zasłużonym odpoczynkiem!
9
Wygrane w konkursie Biblioteki Pedagogicznej w Kaliszu
- 2
W Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, 8 maja, odbyło się uroczyste podsumowanie akcji "Aktywna Biblioteka" w Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Jednym z elementem akcji był konkurs plastyczny "Książka, którą warto przeczytać". Zadaniem konkursowym było przedstawienie fragmentu książki jako komiksu.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami tego konkursu w kategorii klas 5-8.
Karolina Wojciak z kl. 6a zajęła I miejsce, a Katarzyna Garyga, także z 6a, II miejsce.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom sukcesu. Dziękujemy także pozostałym uczestnikom za udział.
Skąd się bierze nadpobudliwość?
- Czy twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem uwagi nad wykonywaną pracą i robi bezmyślne błędy? Ma tendencję do nieodpowiedniego zachowania, np. wybiegania z ławki podczas lekcji, nieczekania na swoją kolej? Traci kontrolę nad emocjami? Bywa agresywne?
Zasady organizacji nauki w domu
Pamiętaj! Nie odkładaj pracy na później. Dlaczego?
„Im więcej mamy czasu na wykonanie jakiejś pracy, tym więcej czasu ona nam zabiera”
Alpakowy zawrót głowy
- 11
W dniu 23.04.2024 klasy drugie wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Zbyczynie. Uczniowie uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych. Spotkanie z alpakami, wielbłądem i kozami było oryginalną lekcją, w trakcie której dzieci dowiedziały się o życiu tych zwierząt. Każdy mógł nakarmić, pogłaskać alpakę i się do niej przytulić. Jednym z zadań do wykonania było wyklejanie kolorowanek alpaczym runem. Oprócz zajęć edukacyjnych na uczniów czekały liczne atrakcje: przejazd alpakowozem, dmuchany zamek, ognisko jak również wata cukrowa i popcorn. Był to bardzo ciekawy i aktywny dzień na świeżym powietrzu.
Wszystkie: Archiwum Aktualności