Wesołych Świąt!
Świąteczne kolędowanie kl.1-3
"Cicha noc" - w języku migowym
W ramach realizowanej od września innowacji pedagogicznej "Pomigajmy razem." uczniowie klasy 3a zapoznają się z językiem miganym. Uczniowie potrafią pokazać za pomocą gestów litery alfabetu palcowego, podstawowe zwroty grzecznościowe, a także kolory i dni tygodnia. Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dzieci nauczyły się "migać" dwie zwrotki kolędy "Cicha Noc." Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia występu uczniów.
Gminny Konkurs Kolęd
Etap szkolny konkursu kl. 1-3 - 10 stycznia. Zgłoszenia kl. 1-3 u wychowawców.
Klasa 3b i Szlachetna Paczka
Okres świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy pamiętamy o dzieleniu się dobrem z innymi. Z inicjatywy jednej z mam uczennicy klasy 3 b p. Marty postanowiliśmy włączyć się w tak piękną akcję. Uczniowie wraz z rodzicami przynosili artykuły, które pozwolą na milsze spędzenie świąt pewnej rodzinie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję podzielić się tym, co mamy z potrzebującymi, pamiętając, że dobro wraca!
Wycieczka do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Wyjazd do Warszawy.
01.12.2021
Nie uwierzycie! Jedziemy do Warszawy! Za dziesięć dni! Za tydzień! Do stolicy Polski! Ale niespodzianka! Uczniowie klas siódmych dostali zaproszenie od pana Posła Andrzeja Grzyba na wycieczkę do Warszawy. Nasza wychowawczyni powiedziała, że jest kilka wolnych miejsc i możemy jechać. Wybrała kilku chłopaków i mnie! Bardzo się ucieszyłam. Moim marzeniem było pojechać do stolicy Polski.10.12.2021
Już siedzieliśmy w autobusie. Wszyscy podekscytowani. Kolega z siódmej klasy zajął miejsce obok nas. Było zabawy co niemiara!***
Do Warszawy przyjechaliśmy około 11.00. Poszliśmy wszyscy na Krakowskie Przedmieście i widzieliśmy kolumnę Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę do Warszawy. Zrobiliśmy sobie zdjęcie i spotkaliśmy się z panią przewodnik. Nazywała się Marta. Widzieliśmy zegar ze znakami zodiaku zrobiony cały ze szkła, dzwon, który spełnia życzenia, kościół, gdzie został pochowany ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski i słynny pisarz Henryk Sienkiewicz. Byliśmy przy Zamku Królewskim i tam posłuchaliśmy warszawskiego hejnału. Oglądaliśmy warszawską Syrenkę. Była też chwila na zakup pamiątek. Kupiłam sobie rozetkę i przypięłam ją do czapki, i tak chodziłam po całej Warszawie. Potem odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, który poległ pod Lwowem i pomnik Smoleński. Nie mogliśmy podejść bliżej, gdyż odbywały się przy grobie uroczystości. Zobaczyliśmy najdroższy hotel w Polsce, Hotel Europejski. Potem ujrzeliśmy miejsce, w którym zakopana została kapsuła czasu. Ależ byłam szczęśliwa! Miła pani przewodnik pozwoliła nam wejść na karuzelę, która stała niedaleko. Zaczęła się zabawa. Chłopakom bardzo się podobało! Następnie poszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do polskiego sejmu. Zobaczyłam budynek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Przy wejściu powitał nas pan Poseł Andrzej Grzyb, każdemu uścisnął rękę i zaprosił nas do środka. Pokazał nam makietę sejmu. Zaprowadził nas do sali, gdzie usiedliśmy w ławach sejmowych i opowiedział o życiu sejmu. W jaki sposób podejmuje się najważniejsze decyzje w państwie, gdzie zasiada marszałek sejmu i jak długo trwa posiedzenie. Wszystko było bardzo interesujące. Teraz połączyłam to sobie w jedną całość, bo niedawno na lekcji historii mieliśmy zagadnienie o polskim Sejmie Walnym, podejmującym w Polsce od XV do XVIII wieku najważniejsze decyzje w państwie. Potem zjedliśmy obiad w restauracji sejmowej. Wszystko było naprawdę super! W drodze powrotnej widzieliśmy Pałac Kultury i Nauki. Ta wycieczka była wspaniałą i chyba dla każdego ucznia wzruszającym wydarzeniem.
Fragmentami ze swojego dziennika podzieliła się uczennica klasy VI Anna Kulok.
10
Odwiedziny Mikołaja
Na zaproszenie Rady Rodziców zawitał u nas Święty Mikołaj
Świetlica przed Świętami
Nowa galeria Świetlica przed Świętami została dodana do albumu fotograficznego
W świetlicy przed świętami panuje pracowita atmosfera. Uczniowie zrealizowali piąte zadanie ogólnopolskiego projektu " Świetliczaki na tropie zagadek". Tym razem tworzyliśmy własne kody i szyfry, odkodowywaliśmy zaszyfrowane wiersze, zapoznaliśmy się z Alfabetem Braillea oraz alfabetem palcowym. Podczas zajęć świetlicowych tworzyliśmy aniołki 3d, przy dźwiękach kolęd i zimowych piosenek wcieliliśmy się w " świątecznych rysowników" tworząc ilustracje do autorskiego wiersza pt.:" Śnieżna kraina fantazji". Świetliczaki życzą wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!!!!!! :-)
11
Finały Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Dziewcząt i Chłopców w Badmintonie
W czwartek 9 grudnia w donaborowskiej hali sportowej rozegrano Finały Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski Dziewcząt i Chłopców w Badmintonie, w ramach XXIII Igrzysk Dzieci. Zobaczyliśmy tego dnia wspaniały turniej, a oba finały trzymały w napięciu do ostatniej lotki. Wśród dziewcząt triumfowała SP Baranów reprezentowana przez Aleksandrę Nycz i Hannę Wylęgę.
Prawdziwą ozdobą turnieju dziewcząt był „bratobójczy” półfinał pomiędzy Donaborowem a Baranowem. Uczestniczki tego pojedynku to klubowe koleżanki, na co dzień trenujące w UKS „Tornado” Donaborów. Losy awansu do finału rozstrzygnęły dopiero ostatnie lotki w piątym secie. W wielkim finale również nie zabrakło emocji. Na rozstrzygnięcie czekaliśmy aż do ostatniej lotki w trzecim secie piątego meczu. Ostatecznie zwycięstwo należało się uczennicom z Baranowa. Dodatkowo Aleksandra Nycz została uznana najlepszą zawodniczką turnieju.
Dziewczynom gratulujemy i życzym dalszych sukcesów. Chcielibyśmy także podziękować rodzicom i trenerom za trud włożony w rozwijanie pasji Oli i Hani.
Nasi hokeiści na IV miejscu w województwie
14 grudnia 2021 r. w Poznaniu, nasi chłopcy uczestniczyli w finale wojewódzkich mistrzostw unihokeja. Do finału zakwalifikowali się też się uczniowie ZS Salezjańskich, SP Żytowiecko, SP Paczkowo. Naszą drużynę reprezentowali: Adrian Krawczyk, Mikołaj Latusek, Piotr Głowik, Filip Pałka, Bartek Góralski, Jasiu Balcerzak, Oskar Kulok i Wojtek Bilski. Całość turnieju przeprowadzona została ze sportową etykietą, a zawody otworzył prezes SZS Wielkopolska pan Zdzisław Urbańczyk.
Pierwszy mecz rozegraliśmy z gospodarzami – SP Salezjańską - zwycięzcami turnieju. Zdobyliśmy w tym meczu trzy bramki, straciliśmy pięć, Drugie spotkanie rozegraliśmy z SP Paczkowo. Trzy siedmiominutowe tercje skończyły się remisem 4:4. W ostatniej minucie dogrywki piłka trafiła do naszej bramki. Zdobyliśmy IV miejsce w województwie. Jesteśmy dumni z sukcesów na każdym etapie zawodów i udziału w finale.
Po każdym meczu sędziowie nagradzali upominkiem najlepszych zawodników. W naszej drużynie nagrodę otrzymał Filip Pałka i Bartosz Góralski. Nagrodę najlepszego zawodnika naszej drużyny otrzymał Adrian Krawczyk.9
Zarządzenie dyrektora ws. nauczania zdalnego
40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Stan wojenny w Polsce wprowadzony został 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności". W wyniku stanu wojennego życie straciło co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
Powstanie NSZZ "Solidarność" stanowiło wyłom w systemie komunistycznym. Przez wielu zachodnich komentatorów zostało uznane za bezkrwawą rewolucję. Na Kremlu utworzenie "Solidarności" uznano za klęskę "polskich towarzyszy", która miała zostać naprawiona wszelkimi dostępnymi środkami. Już 3 września 1980 r. władze sowieckie przygotowały wskazówki dla nowego kierownictwa PZPR. Zalecano "przygotowanie kontrataku", którego celem miał być "powrót na utracone pozycje w klasie robotniczej". Założeniem ZSRR było zniszczenie ruchu "Solidarności" siłami polskich komunistów.źródło internet
Uczeń naszej szkoły nagrodzony
Międzynarodowym Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Jeszcze będzie pięknie znów – świat po pandemii Covid-19”
13W październiku tego roku Fundacja Kultury i Sportu "Prawobrzeże" przyjmowała prace do Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Jeszcze będzie pięknie znów – świat po pandemii Covid-19” (wyniki). Na konkurs nadesłano 1116 prac z 172 placówek z Polski, Ukrainy, Francji i Chin. Nasi uczniowie licznie wzięli udział w konkursie w różnych grupach wiekowych, a spośród przesłanych do fundacji prac jeden uczniów został nagrodzony. Jest to Jan Marciniak z kl. 6, który zajął III miejsce w kategorii wiekowej 11-13 lat Poniżej znajduje się jego praca. Gratulujemy Jasiowi, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie.
Wizyta w Świętego Mikołaja
- 5
10 grudnia klasa 1a i 1b wraz z wychowawczyniami wybrały się do Dworu Świętego Mikołaja w Ustroniu. Dzieci miały okazję zwiedzić siedzibę św. Mikołaja, spotkać pracowite Elfy oraz porozmawiać z Panią Mikołajową. Podczas świątecznych warsztatów uczniowie napisali list do św Mikołaja, dzięki magicznej skrzynce otrzymali błyskawiczną odpowiedź. Przy pomocy Elfów udało nam się zrobić piękne bałwanki. Główną atrakcją było spotkanie z Mikołajem. Każda z grup miała okazję zaprezentować swój talent wokalny. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominek. Radości nie było końca. Zimowa sceneria rozlegająca się wokół, wprowadziła nas w świąteczny nastrój.
Pracowity grudzień
Nowa galeria Pracowity grudzień została dodana do albumu fotograficznego
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej biorą udział w ogólnopolskim projekcie pt.: " Świetliczaki na tropie zagadek". W tym miesiącu realizowaliśmy zadanie związane z kosmosem. Zainspirowani wierszem stworzyliśmy bajkową makietę kosmosu z własnoręcznie wykonanymi planetami, pieczołowicie pokolorowaliśmy "Happy- planetę", stworzyliśmy mega- kolorową rakietę kosmiczną, tym samym zrealizowaliśmy 4 zadanie projektu! Mając na uwadze, że za pasem święta postanowiliśmy zadbać o świąteczny wystrój świetlicy wykonując zimowe prace plastyczne, choinki w różnych technikach oraz wesołe Mikołaje w technice 3d :-)
16
Nasi hokeiści w finale wojewódzkim!
7 grudnia 2021 r. w Kowalewie - Opactwie, nasi chłopcy uczestniczyli w półfinale wojewódzkich mistrzostw unihokeja. Do półfinału zakwalifikowali się też się uczniowie SP Zagórów, SP Bieganowo, SP Paczkowo. Naszą drużynę reprezentowali: Adrian Krawczyk, Mikołaj Latusek, Piotr Głowik, Filip Pałka, Bartek Góralski, Jasiu Balcerzak, Oskar Kulok i Wojtek Bilski. Nie było łatwo. Od pierwszego gwizdka, grając systemem każdy z każdym, na pełnych obrotach. W czasie trzech sześciominutowych tercji, do ostatnich sekund, przedzierali się przez linię obrony przeciwnika i walczyli o zdobycie goli - tak istotnych w końcowej klasyfikacji. Pokazali, że mimo ogromnej presji, są naprawdę zgraną drużyną. Zajęli II miejsce. Ilość zdobytych bramek pozwoliła na awans do finału wojewódzkiego. 14 grudnia w Poznaniu będziemy trzymać kciuki. Powodzenia.
4
Uczniowie naszej szkoły zawsze aktywnie włączają się w działalność dobroczynną
W dniach 22-24 listopada Szkolne Koło Wolontariatu wraz ze swoimi opiekunkami p. M. Potyrała i B. Górecką-Kijak zorganizowało zbiórkę pieniężną na rzecz dwuletniego Franka Strózika z Czastar. Chłopiec musi przejść kosztowną operację ratującą mu życie. Leczenie i rehabilitacja są bardzo kosztowne dlatego każda złotówka ma znaczenie. Uczniowie wraz z kadrą nauczycielską jak zawsze okazali wielkie serca i życzliwość angażując się i wspierając akcję. Zebrane pieniążki w kwocie 1975,82 zł zostały wpłacane na konto Frania.
Bardzo dziękujemy wszystkim którzy wsparli akcję, okazując otwartość i empatię w stosunku do osób potrzebujących.
Odwiedziny na Warsztatach Terapii Zajęciowej
- 3
W związku z przypadającym na dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych uczniowie klas VII a i VII b odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej w Słupi. Wspólnie z uczestnikami wykonywali stroiki bożonarodzeniowe i piekli pierniki świąteczne. Efekty swojej pracy zabrali do domu. Zapraszamy do obejrzenia relacji z udziałem naszych uczniów.
Wyniki konkursu na rozetkę patriotyczną
Kategoria kl. 1-3
I miejsce: Filip Grzesiak
II miejsce: Zuzanna Oleś
III miejsce: Zuzanna Żłobińska
Wyróżnienia: Julia Rachel, Matylda Śpikowska, Oskar Nawrocki, Mikołaj Kamiński, Zuzanna Kłobus
Kategoria kl. 4-7
I miejsce: Lena Potyrała
II miejsce: Karolina Wojciak
III miejsce: Wiktoria Duda
Wyróżnienia: Anna Kulok, Oliwia Wylęga, Kacper Wojtasik, Anita Gąszczak, Julia Hełka, Mikołaj Latusek
Ważne artykuły dla rodziców
Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami w zakładce "Szkoła Podstawowa - Pedagog szkolny", m.in
- Jaką grę komputerową kupić pod choinkę?
- Jak być bliżej z dzieckiem?
- Drugie śniadanie do plecaka
- Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej
- Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
- Zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej
Wszystkie: Archiwum Aktualności