Termin: 6 maja 2025 r.
„Projekt okładki książki”- konkurs dla kl. 4-8
- Zadaniem uczniów jest wykonanie projektu okładki wybranej książki. Projekt powinien składać się z samodzielnie wykonanego zdjęcia, które następnie należy zedytować dodając tytuł książki oraz autora (podobnie jak w prawdziwych okładkach).
Termin: 6 maja 2025 r.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Gminny Konkurs Ortograficzny
- 1
8 kwietnia 12 uczniów z klas III wzięło udział w szkolnym konkursie ortograficznym. Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością zasad ortograficznych w różnorodnych zadaniach, wśród których znalazły się tekst z lukami, krzyżówka ortograficzna, rebusy. Konkurs był nie tylko sprawdzianem umiejętności ale także eliminacjami do Gminnego Konkursu Ortograficznego.
Z testem najlepiej poradziły sobie dziewczynki z klasy IIIa – Julia Pilarek i Khrystyna Pravosudovych i to one rywalizowały w poniedziałek 14 kwietnia w Gminnym Konkursie Ortograficznym który odbył się w naszej szkole.
W konkursie wzięło udział 8 uczniów ze szkół z terenu naszej gminy. Nasze reprezentantki poradziły sobie bardzo dobrze z zadaniami i spisały się na medal.
Julka zajęła III miejsce, a Khrystyna I – i to ona będzie reprezentowała Gminę Baranów w konkursie powiatowym w Trzcinicy.
Na podium stanęli:
I miejsce - Khrystyna Pravosudovych i Mateusz Zając (Słupia)
II miejsce - Weronika Hełka (Słupia) i Patryk Jagieniak (Donaborów)
III miejsce - Julia PilarekGratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za ich zaangażowanie! Życzymy powodzenia naszej uczennicy w kolejnym etapie zmagań ortograficznych. Nagrody dla uczestników konkursu ufundowała Gmina Baranów .
Sukcesy naszych uczniów w XIX Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce
Awans do finału wojewódzkiego.
Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Organizatorem konkursu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Uczniowie baranowskiej podstawówki: Adam Marciniak, Michał Szydłowski, Adrianna Skiba i Kamil Kanclerz musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat Wielkopolski, jej historii i tradycji, znajomością zabytków, obrzędów, charakterystycznych wyrażeń z gwary wielkopolskiej. Miło nam poinformować, że Adam Marciniak - uczeń klasy 3 i Michał Szydłowski - uczeń klasy 3 zakwalifikowali się do finału XIX Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Etap wojewódzki odbędzie się 7 maja 2025. Uczniów do konkursu przygotowała Sylwia Prygiel. Brawo!
Konkurs MEN „Wkręć się w szkołę!”
- Celem konkursu jest przedstawienie pozytywnego klimatu szkoły lub placówki jako miejsca przyjaznego uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Informacje dot. egzaminu
W dniach 13, 14, 15 maja 2025 r. uczniowie klas VIII przystąpią do egzaminu ósmoklasisty.
Jak sobie radzić ze stresem przed egzaminem?
- Drogi Ósmoklasisto! Droga Ósmoklasistko!Stres egzaminacyjny to złożony stan. Może on być hamulcem ręcznym albo paliwem Twojej motywacji do przygotowania się do egzaminu. W tej broszurce znajdziesz garść wiedzy o samym stresie egzaminacyjnym oraz sposobach radzenia sobie z nim.
Dzień Zdrowia w naszej szkole
- 16
W poniedziałek 7 kwietnia uczniowie klas 4-8 obchodzili Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji przedstawiciele każdej klasy przygotowali prezentację na wylosowany wcześniej temat związany ze zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem a następnie przedstawili ją swoim kolegom i koleżankom. Poza szerzeniem wartościowej wiedzy uczniowie przygotowali również ciekawe atrakcje, jak na przykład strefę relaksu z wygodnymi pufami, poduszkami, kocami i przytulankami gdzie można było błogo odpocząć podczas słuchania prezentacji. Nie zabrakło również pysznych degustacji serów, warzyw czy pieczywa a miłośnicy sportu mogli wziąć udział w wyzwaniu kto najdłużej zrobi tzw. „deskę”.
Mistrzowie i Mistrzynie Głośnego Czytania
- 1
7 kwietnia uczniowie klas I, II i III mieli okazję rywalizować w szkolnym konkursie ,,Mistrz Głośnego Czytania". Przystąpiło do niego aż 45 osób! Starali się oni jak najpiękniej zaprezentować swoje tekstyprzed szkolną komisją, w skład której wchodzili: pan dyrektor Sławomir Nowicki, pani Bogumiła Berska oraz pani Anna Peksa. Dziewczynki i chłopcy udowadniali, że potrafią czytać płynnie, wyraziście, z odpowiednią intonacją, jednym słowem, doskonalone opanowali technikę czytania. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu.
Klasy 1
I miejsce - Lidia Miś
II miejsce - Hanna Hordyjewicz
III miejsce - Tomasz Kanclerz
Klasy 2
I miejsce - Michał Dziergwa, Nikola Górecka, Tymon Kłobus, Aleksandra Mikoś, Wiktoria Waszak
II miejsce - Iga Augustyniak, Antonina Baranoska, Dominika Jędrzejewska,
III miejsce - Celina Głowacz
Klasy 3
I miejsce - Olga Chodakowska, Wojciech Kamiński, Błażej Kieroń, Khrystyna Pravosudovych, Oliwier Walczak
II miejsce - Weronika Głowk
III miejsce - Michał Szydłowski
III Powiatowy Turniej Układania Kostki Rubika
Nasi uczniowie znów na podium!
1W poniedziałek, 7 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Przemysła II w Kępnie odbył się III Powiatowy Turniej Układania Kostki Rubika. Zmagania cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, toteż poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. Pasjonaci kostki Rubika mierzyli się w trzech kategoriach wiekowych- klas: 1-3, 4-6 oraz 7-8, układając kostkę 3x3x3 albo 4x4x4. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Jachymczak (kl. 3a), Bartosz Kanclerz (kl. 5a) oraz Julia Laske (kl. 7b).
Miło nam poinformować, że w kategorii kostki 3x3x3 II miejsce zajął Szymon, a Julia III miejsce.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Pierwszoklasiści z Baranowa z wizytą na poczcie
Dnia 1 kwietnia 2025 roku uczniowie klas pierwszych z Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej. Pod opieką swoich wychowawców odwiedzili pobliską placówkę pocztową, gdzie mieli okazję lepiej poznać jej funkcjonowanie oraz samodzielnie wysłać list.
Klasa I B zrealizowała podczas wizyty wyjątkowy projekt pod nazwą "Hans Christian Andersen i jego Brzydkie kaczątko". W ramach tej inicjatywy uczniowie napisali list, który następnie zaadresowali i wysłali do duńskiej rodziny królewskiej. Pomysł ten związany był z twórczością znanego baśniopisarza i miał na celu przybliżenie dzieciom nie tylko literatury, ale także znaczenia korespondencji międzynarodowej.
Tymczasem uczniowie klasy I A mieli okazję zwiedzić wnętrze urzędu pocztowego oraz zapoznać się z codzienną pracą listonoszy i innych pracowników placówki. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały proces sortowania listów i paczek, a także dowiedziały się, jak działa system dostarczania przesyłek.
Wizyta na poczcie była dla wszystkich uczestników nie tylko cennym doświadczeniem, ale również doskonałą okazją do praktycznej nauki. Uczniowie dowiedzieli się, jak poprawnie adresować listy, jak funkcjonuje poczta oraz jaką rolę odgrywa w codziennym życiu. To spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci, inspirując do kolejnych odkryć i przygód związanych z pisaniem i wysyłaniem listów.
Sukcesy w konkursie recytatorskim
26 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej w Łęce Mroczeńskiej odbył się Gminny Konkurs Recytatorski - Poezja Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i Antoniego Słonimskiego. Naszą szkołę w kategorii klas IV-VI reprezentowały: Anna Pucała, której jury przyznało I miejsce, a Julii Rachel II miejsce. W starszej kategorii klas VII - VIII wiersze deklamowały Katarzyna Garyga i Karolina Wojciak. Katarzyna Garyga - uczennica klasy 7a zajęła II miejsce. Do konkursu recytatorskiego uczniów przygotowały: Sylwia Prygiel i Justyna Schumacher. Gratulujemy sukcesu!
"W kręgu legend i podań Wielkopolski Południowej”
Zadaniem uczestnika jest wykonanie książki obrazkowej przedstawiającej lokalną legendę lub podanie.
Termin: 4 kwietnia
Dzień Wody
22 marca obchodzimy Dzień Wody. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach, mających na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna jest woda w naszym życiu oraz jak należy o nią dbać. Wspólnym zadaniem było wykonanie plakatu promującego oszczędzanie wody. Plakat który udało się stworzyć został zaprezentowany na szkolnej gazetce. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny, który opowiadał o cyklu wody w naturze, jak również o zagrożeniach związanych z niewłaściwym korzystaniem z jej zasobów
Dzień Kolorowej Skarpetki
- 5
Dnia 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Zespół Downa związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w parze 21 - stąd data 21.03. A że ten chromosom ma kształt skarpetki - symbolem stała się właśnie skarpetka. Ich różnorodność i kolorowość symbolizuje tolerancję i fakt, że mimo różnic i niedopasowania można cieszyć się życiem. Uczniowie i nauczyciele wzięli symboliczny udział w tym wydarzeniu poprzez założenie kolorowych skarpetek, koniecznie nie do pary, w różnych wesołych kolorach. Klasy 2 przygotowały także gazetkę informacyjną dotyczącą tego dnia.
Dzień Wiosny klas starszych
- 9
W związku z obchodami pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Szkolny wraz z opiekunkami przygotował dla klas 4-7 warsztaty kuchni molekularnej połączone ze zdrowym wiosennym śniadaniem. Po warsztatach na holu szkoł odbyła się projekcja filmu, a następnie uczniowie aktywnie spędzili czas na boisku szkolnym.
Wiosenna wizyta w kinie klas 1-3
- 7
Z okazji pierwszego dnia wiosny klasy 1-3 naszej szkoły udały się na wycieczkę do kina Sokolnia w Kępnie.
„Czynienie dobra to Twoja supermoc”, czyli nasi uczniowie z wizytą w fundacji Redemtoris Missio
- 3
6 marca nasze uczennice uczęszczające na szkolne warsztaty rękodzieła „Jakoś przędzą” udały się z wizytą do Poznania, aby przekazać wykonane na szydełku przez siebie prace. Za pośrednictwem wolontariuszy z Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio kocyki dla niemowląt, czapeczki oraz maskotki zostaną przekazane kobietom w Afryce, aby zachęcić je do porodów pod opieką specjalistów w ośrodkach zdrowia dla zwiększenia bezpieczeństwa matek i ich nowo narodzonych dzieci. Było to niezwykle ważne i satysfakcjonujące przeżycie dla uczennic, które z takim oddaniem przez cały rok szkolny uczyły się szydełkować, aby wykonać jak najwięcej darów dla potrzebujących. Pani Dagna, koordynatorka wolontariatu fundacji, przybliżyła dzieciom także tajniki i zasady funkcjonowania instytucji, która bezinteresownie niesie pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej, dotkniętych nędzą lub tragicznymi wypadkami losowymi, np. powodzią. Bezpośredni kontakt z pracownikami na pewno przysłużył się do kształtowania wartościowych i niezwykle cennych wolontariackich postaw naszych wychowanków.
Uczestnicy wycieczki po pouczającym spotkaniu w fundacji piekli także rogale świętomarcińskie na warsztatach w Rogalowym Muzeum Poznania mieszczącym się na Starym Rynku. Wycieczkę zakończył niezwykle przyjemny spacer po starówce w pierwszych wiosennych promieniach słońca, po którym wycieczkowicze zmęczeni i zadowoleni. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu.
Świetliczaki nie próżnują!
Nowa galeria Świetliczaki nie próżnują! została dodana do albumu fotograficznego
Realizujemy kolejne zadania ogólnopolskiego projektu "Świetliczaki na tropie baśni, legend i mitów". Zostało zrealizowane 8 zadanie projektowe! Bardzo chcemy ponownie uzyskać certyfikat! Nie zapomnieliśmy uczcić Dnia Matematyki i innych świąt nietypowych uczestnicząc w szeregu ciekawych zajęć.
7
Gminni Mistrzowie Układania Kostki Rubika
- 2
19 marca odbył się w naszej szkole I Gminny Turniej Układania Kostki Rubika. W zmaganiach w trzech kategoriach wiekowych wzięli udział miłośnicy kostki Rubika ze szkół w Mroczeniu, Słupii oraz gospodarze. W układaniu kostki 3x3x3 nie mieli sobie równych uczniowie baranowskiej podstawówki. Szymon Jachymczak (kl. 3a), Bartosz Kanclerz (kl. 5a) oraz Julia Laske (kl. 7b), reprezentując szkołę, wywalczyli awans do etapu powiatowego, który odbędzie się 7 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 w Kępnie. Gminę Baranów będzie również reprezentował Maksymilian Wilk z SP w Mroczeniu, który jako jedyny zmierzył się z kostką 4x4x4. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
Wszystkie: Archiwum Aktualności