• Spotkanie z Marcinem Pałaszem

          • 13 maja w Gminnej Bibliitece w Baranowie odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Marcinem Pałaszem. Twórca słynie z literatury dziecięcej a szczególnie z serii książek o psie Elfie. Pan Marcin opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie i początkach swojej kariery. Zachęcił dzieci do samodzielnego czytania ale też tworzenia krótkich opowiadań. Zwrócił uwagę na kreatywność, fantazję i odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań. Ciepło, uśmiech oraz życzliwość Pana Marcina stworzyły niezwykłą atmosferę tego spotkania. Po spotkaniu można było zakupić książki Pana Marcina i uzyskać autograf pisarza. Trzecie klasy z naszej szkoły biorące udział w spotkaniu z uśmiechem na twarzy podziękowały twórcy za mile spędzony czas.

          • "Podaruj książce drugie życie"

          • Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie serdecznie zaprasza wszystkich miłośników literatury i sztuki (dzieci z przedszkoli oraz ze szkół podstawowych, a także osoby dorosłe) do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pn. „Podaruj książce drugie życie - daj nowe życie starym książkom i stwórz nich dzieło sztuki ". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z tematyką konkursu, przedstawioną w regulaminie.

            Szczegóły dotyczące konkursu, m.in. regulamin oraz kartę zgłoszenia, znajdą Państwo w załącznikach.

            Termin przesyłania prac i zgłoszeń mija 3.06.2024 roku.

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski w Łęce Opatowskiej

          • W środę 8 maja w Szkole Podstawowej w Łęce Opatowskiej odbył się IX Powiatowy  Konkurs Recytatorski pod hasłem ,,Pół  żartem, pół serio.” W konkursie wzięło udział  39 recytatorów z klas 1-3 ze szkół podstawowych powiatu kępińskiego.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas drugich:

            Khrystyna Pravosudovych  - 2a
            Fabian Walek  -  2a
            Wojciech Kamiński -  2b.

            Niezmiernie miło nam poinformować,ze Khrystyna Pravosudovych znalazła  się w gronie  zwycięzców  i zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy Khrystynie sukcesu i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

             

          • Pokazy bez skazy

          • Chemia i fizyka na wesoło

            „Pokazy bez skazy” to inicjatywa, której celem jest dotrzeć do naturalnej ciekawości dzieci z wykorzystaniem doświadczeń, za pomocą których lepiej zrozumieją otaczający świat.

            W naszej szkole 7 maja odbyły się warsztaty naukowe dla klas I-IV. Uczestnicy wzięli udział w profesjonalnych pokazach chemiczno-fizycznych, w czasie których badali właściwości suchego lodu, ciekłego azotu oraz obserwowali tworzenie modelu atmosfery z prawdziwą chmurą w środku. Dzieci mogły uczestniczyć w eksperymentach, a nawet skonsumować produkt jednego z doświadczeń.

            Wszystko spięte bardzo ciekawą i rzeczową klamrą merytoryczną, dzięki czemu widowisko było naprawdę wyjątkowe i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników.

          • Ogłoszenia dyrektora

          • Dyrektor Zespołu Szkół im Powstańców Wielkopolskich w Baranowie informuje, że w dniach 14-16.05.2024r. odbędą się w budynku szkoły egzaminy ósmoklasistów. W tych dniach nie ma zajęć dydaktyczno-wychowawczych, również stołówka nie wydaje obiadów. Proszę zabezpieczyć opiekę nad dzieckiem we własnym zakresie.

            Dyrektor Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie informuje, że dnia 16.05.2024r. o godzinie 17.00 odbędą się w szkole zebrania wywiadowcze w związku z kończącym się rokiem szkolnym 2023/24. Zebrania w klasach poprzedzone zostaną krótkim spotkaniem z dyrekcją szkoły w holu. Ze względu na ważne informacje dotyczące nie tylko pracy szkoły, ale również możliwość spotkania się z wychowawcami i nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów proszę o liczny udział w zebraniach.

          • Kwiecień w świetlicy

          • Nowa galeria Kwiecień w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego

            W świetlicy szkolnej w kwietniu wydarzyło się wiele! Zostało zorganizowane spotkanie, którego tematem był autyzm. Zrealizowaliśmy dwa kolejne zadania projektu "Świetliczaki na tropie przysłów". Stworzyliśmy z materiałów wtórnych zabawki, które umiliły nam zabawę na świeżym powietrzu. Sporo główkowaliśmy tworząc z rozsypanek wyrazów przysłowia o miesiącach. Obchodziliśmy dzień Dziwaka tworząc jego śmieszny portret i kolorowy Kalendarz Dni Specjalnych. "Świetlica w szkole" - branżowe pismo oświatowe wydało kolejny artykuł, w których zostały przedstawione nasze prace. Przed nami kolejne dwa miesiące pracy przed zasłużonym odpoczynkiem!

          • Wygrane w konkursie Biblioteki Pedagogicznej w Kaliszu

          • W Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy, 8 maja, odbyło się uroczyste podsumowanie akcji "Aktywna Biblioteka" w Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu. Jednym z elementem akcji był konkurs plastyczny "Książka, którą warto przeczytać". Zadaniem konkursowym było przedstawienie fragmentu książki jako komiksu.

            Z ogromną przyjemnością informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami tego konkursu w kategorii klas 5-8.

            Karolina Wojciak z kl. 6a zajęła I miejsce, a Katarzyna Garyga, także z 6a, II miejsce.

            Serdecznie gratulujemy dziewczynom sukcesu. Dziękujemy także pozostałym uczestnikom za udział.

        • Skąd się bierze nadpobudliwość?
          • Skąd się bierze nadpobudliwość?

          • Czy twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem uwagi nad wykonywaną pracą i robi bezmyślne błędy? Ma tendencję do nieodpowiedniego zachowania, np. wybiegania z ławki podczas lekcji, nieczekania na swoją kolej? Traci kontrolę nad emocjami? Bywa agresywne?
          • Egzamin ósmoklasisty 2024

          • Język polski na egzaminie ósmoklasisty

            Termin

            Termin

            14 maja 2024, godz. 9.00

            120 minut

            120 minut

            tyle masz czasu na rozwiązanie wszystkich zadań

            zabierz na egzamin

            zabierz na egzamin

            tylko pióro lub długopis z czarnym tuszem albo atramentem. Długopis zmazywalny zostaw w domu.

            maksymalnie 45 punktów

            maksymalnie 45 punktów

            arkusz podzielono na dwie części:
            - I - z zadaniami zamkniętymi i otwartymi
            - II - z tylko jednym zadaniem polegającym na napisaniu wypracowania

            wysoko punktowana umiejętność tworzenia własnych wypowiedzi

            wysoko punktowana umiejętność tworzenia własnych wypowiedzi

            położenie nacisku na umiejętność pisania własnego tekstu - ok. 70% punktów przyznawana jest za zadania otwarte, w tym 20 punktów za wypracowanie

            2 tematy wypracowania

            2 tematy wypracowania

            jeden o charakterze retorycznym (np. rozprawka), drugi o charakterze twórczym (np. opowiadanie); każde wypracowanie powinno zawierać co najmniej 200 słów; temat nie zawiera wskazanego konkretnego tytułu lektury, ale pisząc wypracowanie należy wybrać i nawiązać samemu do wybranej lektury obowiązkowej

            UWAGA!

            Lista lektur obowiązkowych w roku szkolnym 2023/2024 (zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi): Charles Dickens, Opowieść wigilijna; Aleksander Fredro, Zemsta; Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym treny VII, VIII; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość); Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik; Juliusz Słowacki, Balladyna. Inne lektury obowiązkowe (zgodne z podstawą programową), do których również można się odwołać: Jan Kochanowski, treny I, V; Ignacy Krasicki, Żona modna; Adam Mickiewicz, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie; Stefan Żeromski, Syzyfowe prace; Sławomir Mrożek, Artysta; Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż).

             

            Punktacja

            ok. 30% za zadania zamknięte

            za każde poprawnie rozwiązane zadanie zamknięte możesz uzyskać 1 punkt

             

            ok. 70% za zadania otwarte

            za poprawnie rozwiązane zadanie otwarte możesz uzyskać od 0 do 4 punktów i za wypracowanie - 20 punktów.

             

            Matematyka na egzaminie ósmoklasisty

            termin

            termin

            15 maja 2024, godz. 9.00

            100 minut

            100 minut

            tyle masz czasu na rozwiązanie wszystkich zadań

            zabierz na egzamin

            zabierz na egzamin

            pióro lub długopis o czarnej linii to podstawa, a do tego koniecznie zabierz ze sobą linijkę! Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

            maksymalnie 25 punków

            maksymalnie 25 punków

            zadania zamknięte (15 punktów)
            zadania otwarte (10 punktów)

            częściowa punktacja w zadaniach otwartych

            częściowa punktacja w zadaniach otwartych

            nie martw się, jeśli nie udało Ci się rozwiązać zadania do końca - o ile droga do ustalenia wyniku była właściwa, wciąż masz szansę na uzyskanie części punktów

            zadania pominięte

            zadania pominięte

            nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych oraz ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii

             

            Język obcy na egzaminie ósmoklasisty

            termin

            termin

            16 maja 2024, godz. 9.00

            90 minut

            90 minut

            tyle masz czasu na rozwiązanie wszystkich zadań

            wybierz język

            wybierz język

            egzamin zdajesz z tego języka obcego, którego uczysz się w ramach zajęć w szkole (może być to: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub ukraiński)

            jeden poziom trudności

            jeden poziom trudności

            rozwiązujesz od 13 do 17 zadań zamkniętych i otwartych; w arkuszu będzie co najmniej jedno zadanie sprawdzające każdą umiejętność: czytania, słuchania, znajomości funkcji językowych, gramatyki i leksyki oraz pisania

            zabierz na egzamin

            zabierz na egzamin

            tylko pióro lub długopis z czarnym tuszem albo atramentem

            słuchasz dwukrotnie

            słuchasz dwukrotnie

            każde nagranie do zadań sprawdzających umiejętność słuchania odtwarzane jest dwa razy

             

            WARUNKI SPECJALNE

            90 minut

            W przypadku arkuszy dostosowanych /dostosowanie form i warunków, czas trwania egzaminu                   z poszczególnych przedmiotów jest wydłużony:

            • Język polski – do 180 minut
            • Matematyka – do 150 minut
            • Język obcy nowożytny – do 135 minut (arkusz z języka obcego nowożytnego dla cudzoziemców – 90 minut)

            termin

            TERMIN

            Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:

            – z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu  ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym LUB

            – przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych)

            Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym  przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.

            Termin dodatkowy:

            • Dodatkowy termin egzaminu ósmoklasisty:

             

            a) język polski – 10 czerwca, godz. 9.00

            b) matematyka – 11 czerwca, godz. 9.00

            c) język obcy nowożytny – 12 czerwca, godz. 9.00

             

            Do egzaminu w terminie dodatkowym mogą podejść uczniowie, którzy:

            a. nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych bądź zdrowotnych

                b. przerwali albo którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z
            danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym.

             

            stres-egzaminacyjny-poradnik-dla-osmoklasistow-i-maturzystow.pdf

            stres-egzaminacyjny-poradnik-dla-rodzicow.pdf

          • Alpakowy zawrót głowy


          • W dniu 23.04.2024 klasy drugie wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Zbyczynie. Uczniowie uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych. Spotkanie z alpakami, wielbłądem i kozami było oryginalną lekcją, w trakcie której dzieci dowiedziały się o życiu tych zwierząt. Każdy mógł nakarmić, pogłaskać alpakę i się do niej przytulić. Jednym z zadań do wykonania było wyklejanie kolorowanek alpaczym runem. Oprócz zajęć edukacyjnych na uczniów czekały liczne atrakcje: przejazd alpakowozem, dmuchany zamek, ognisko jak również wata cukrowa i popcorn. Był to bardzo ciekawy i aktywny dzień na świeżym powietrzu.

          • IX BIEGU IM. HRABIEGO WĘŻYKA

          • REGULAMIN ,,IX BIEGU IM. HRABIEGO WĘŻYKA”

            CELE:
            Upowszechnienie biegów jako doskonałej formy aktywnego spędzania czasu wolnego,

            Rozwijanie sportowych zainteresowań dzieci, młodzieży oraz dorosłych .

            Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

             

            ORGANIZATORZY: ZESPÓŁ SZKÓŁ W MROCZENIU
            WPÓŁORGANIZATORZY:   OSP MROCZEŃ, KGW W MROCZENI, RADA RODZICOW SP W MROCZENIU                                                                                                                                                               

            TERMIN  I MIEJSCE:    11-05-2022  ( SOBOTA )    SP w Mroczeniu

             

                10.00 - 11.00  - rejestracja zawodników, udostępnienie tras biegu  

                11.15 - rozpoczęcie zawodów

                

            START - SP W MROCZENIU

            META -  SP W MROCZENIU

             

            Biegi będą przeprowadzone w VI kategoriach wiekowych oraz OPEN:

              Szkoły podstawowe:

                  Bieg przedszkolny od 3-5 lat dziewczęta i chłopcy 200 m

              Klasy „0”- I    dziewczęta i chłopcy:  200m

              Klasy II -  III  dziewczęta i chłopcy: 400m

              Klasy IV - V  dziewczęta i chłopcy:  600m

              Klasy VI - VIII dziewczęta i chłopcy:  800m

             

            OPEN  ( uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli) kobiety i mężczyźni 5000m

             

            Organizator zapewnia:

            -  medale dla wszystkich uczestników biegu

            - pomoc medyczną

            - paczka prowiantowa dla każdego uczestnika

            - posiłek dla uczestników biegu

            - dla pozostałych osób grill, grochówka oraz kawa i ciasto za drobną opłatą

             

            Nie ma limitu uczestników.

             

            ZGŁOSZENIA ZE SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI:

            Zgłoszenia przesyłamy na adres:  szkolapodstawowawmroczeniu@onet.pl

            W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, klasę  nazwę szkoły oraz kategorię biegową i nazwiska opiekunów.

            W ZS Baranów zgłoszenia przyjmuje p. Joanna Durlej.

          • Sukcesy naszych uczniów w XXVIII Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce

          • Awans do finału wojewódzkiego.
            Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Organizatorem konkursu jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Uczniowie baranowskiej podstawówki: Bartosz Kanclerz, Remigiusz Kijak, Mikołaj Kamiński i Kacper Wojtasik musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat Wielkopolski, jej historii i tradycji, znajomością zabytków, obrzędów, charakterystycznych wyrażeń z gwary wielkopolskiej.  Miło nam poinformować, że  Bartosz Kanclerz - uczeń klasy 4a i Kacper Wojtasik - uczeń klasy 8 zakwalifikowali się do finału XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Etap wojewódzki odbędzie się 27 maja 2024. Uczniów do konkursu przygotowała Sylwia Prygiel. Brawo!

             

        • Radosne świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
          • Radosne świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystej akademii z okazji świąt majowych. Dyrektor szkoły Sławomir Nowicki rozpoczął uroczystość. Część artystyczna, w wykonaniu szkolnego koła teatralnego „Głośna Cisza”, wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń związanych z datą 1791.  Cała społeczność szkolna wyraziła śpiewem, symbolem, odświętnym strojem i tańcem radość z bycia Polakiem, w jednej, pięknej rodzinie! Akademię poprowadzili i przygotowali: Sylwia Prygiel i Jacek Klyta.

        • Słońce, piasek i dobra zabawa Gminny Turniej Siatkówki Plażowej
          • Słońce, piasek i dobra zabawa Gminny Turniej Siatkówki Plażowej

          • Mamy awans!
            29 kwietnia na baranowskim Orliku rozegrano turniej siatkówki plażowej dziewcząt i chłopców. Dwuosobowe, podzielone na grupy teamy ościennych szkół, walczyły o tytuł mistrza gminy. Wiele emocji dostarczyła kibicom ta niełatwa odmiana piłki siatkowej. Drużynę naszych siatkarek reprezentowały: Ola Nycz, Hania Wylęga, Lena Maćkowiak, Nina Budziewska, Inga Cempel, Oliwia Wylęga i Blanka Michalczyk. Grupa chłopców to: Jan Marciniak, Kuba Frąckowiak, Nikodem Białek, Hubert Tomczyk i Franek Stasiowski.
            W klasyfikacji finałowej chłopcy zajęli III miejsce a dziewczęta II miejsce i awans do rozgrywek powiatowych. Gratulujemy.

        • Jak motywować dziecko do nauki
          • Jak motywować dziecko do nauki

          • Psychologowie twierdzą, że motywacja w dużym stopniu nabywana jest wraz z rozwojem człowieka. Oznacza to, że możemy uczyć się odpowiednio motywować swoje nastawienie do jakiegoś działania, np. do nauki, a także możemy tego uczyć nasze dzieci.
          • Trzecioklasistki na podium w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego

          • W czwartek 25 kwietnia w Zespole Szkół w Słupii p. Kępnem odbył się Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klasy trzeciej. Do rywalizacji przystąpiło dziesięcioro dzieci ze szkół podstawowych Gminy Baranów wyłonionych w ramach eliminacji szkolnych. W ciągu trwającego 45 minut testu uczniowie musieli rozwiązać zadania sprawdzające umiejętność słuchania, czytania oraz układania zdań z rozsypanki wyrazowej i udzielania odpowiedzi na pytania. Sprawdzana też była znajomość słownictwa i struktur gramatycznych.

            Najlepszą z najlepszych okazała się Stella Tomaszek z klasy trzeciej w naszej szkole. Drugie miejsce przypadło trzem uczestnikom, w tym kolejnej naszej uczennicy Adriannie Skibie z ZS w Baranowie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, a zwycięzcy nagrody książkowe.

            Gratulujemy naszym trzecioklasistkom i życzymy dalszych sukcesów językowych!

          • Sukces recytatorski na szczeblu powiatowym

          • 24 kwietnia w Zespole Szkół w Mroczeniu odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski Poświęcony Poezji Lokalnych Poetów. Jury w składzie: Renata Garbowska- Adamska- lokalna poetka, zrzeszona w  Kępińskim Kole Literatów, Magdalena Wieczorek- dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie oraz Natalia Wolko- Stempniewicz- dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie oceniało wiersze deklamowane przez  18 uczniów klas IV- VIII ze szkół podstawowych powiatu kępińskiego.  Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej Katarzyna Garyga oraz Karolina Wojciak. Miło nam poinformować, iż Kasia, prezentując wiersz Beaty Szymoniak "Schody" oraz "Jesienny smutek" Danuty Zofii Buks, zajęła I miejsce. Recytatorki do konkursu przygotowała Justyna Schumacher. Uczennicom gratulujemy występu, a lauteatce sukcesu.