10 października młodzież w szkołach z całej Polski zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Czynne prawo wyborcze w szkolnych symulacjach mieli wszyscy uczniowie i wszystkie uczennice szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie i uczennice klas starszych szkół podstawowych (szkoły mogły również zdecydować o ewentualnym dopuszczeniu klas młodszych). W 576 szkołach uprawnionych do głosowania było 186 819 uczniów i uczennic, z tego prawa skorzystało 99 439 osób - frekwencja wyniosła 53,2%.
Nasza szkoła również wzięła udział w projekcie zorganizowanym prze Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie klasy ósmej pomogli w organizacji wyborów dla klas 7 i 8.
W naszej szkole frekwencja wyniosła 45.5%. Na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 50% głosów. Na drugim Koalicja Obywatelska z 35,7%. Nowa Lewica oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 7%.
Natomiast zdecydowanym zwycięzcą symulacji wyborów w Polsce została Koalicja Obywatelska, otrzymując 31,1% głosów, wyprzedzając tym samym kolejny komitet o 10%. Drugie miejsce przypadło Konfederacji z 20,6% wynikiem. Porównując poziomy edukacji, widać że w przypadku szkół podstawowych zdecydowanie większym poparciem niż w szkołach średnich cieszyło się PiS (20% w SP i jedynie 10% w szkołach średnich)
Tego dnia odbyło się także referendum. Frekwencja wyniosła 39%, tak więc jego wyniki nie były wiążące.
Dbając o najwyższe standardy neutralności politycznej projektu “Młodzi głosują 2023”, ogólnopolskie wyniki opublikowaliśmy po wyborach powszechnych. Wystrzegamy się wszelkich form agitacji, a naszym celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego i edukacji wyborczej. Projekt “Młodzi głosują 2023” realizowany jest zgodnie z art. 108 § 3. kodeksu wyborczego.