14 listopada z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny - wszyscy równi” uczniowie klas drugich brali udział w warsztatach edukacyjnych , których celem było zwiększenie świadomości na temat: objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z wspomnianą chorobą. Międzynarodowe święto, o którym mowa, obchodzone jest każdego roku w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Friedricka Bantinga. Ustanowiła je Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna w 1991r. Uczniowie podczas warsztatów wysłuchali bajki psychoedukacyjnej „Cukiereczek”, obejrzeli film edukacyjny , a także mieli możliwość zobaczyć aparaty do mierzenia cukru: glukometr oraz sensor. Dzieci poruszały interesujące ich kwestie, wykonały prace plastyczne, które wraz z najważniejszymi informacjami dotyczącymi cukrzycy zostały wyeksponowane na gazetce.
Światowy Dzień Cukrzycy
- 4
Z wizytą w fabryce bombek
- 6
W piękny, słoneczny, listopadowy dzień klasy edukacji wczesnoszkolnej wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek w Krośnicach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak powstają te piękne ozdoby na choinkę. Pracownicy fabryki opowiadali o etapach produkcji bombek tradycyjną metodą . Uczniowie widzieli bombki wydmuchiwane przez pracowników, poznali proces wysrebrzania bombki azotanem srebra a następnie oglądali pracownice fabryki, które wyczarowywaly na bombkach prawdziwe pejzaże- zimowe, wiosenne, świąteczne. Oglądaliśmy bombki z symbolami patriotycznymi oraz te, które miały namalowane sceny z bajek. Dzieci zachwyciły bombki w kształcie samochodów, księżniczek, zwierząt, piłek, choinek czy sopli lodu.
Uczniowie skorzystali z możliwości zdobienia bombki według własnego pomysłu i to była część warsztatowa wycieczki. Dzieci przekonały się, że malowanie ozdób na bombce nie należy do najłatwiejszych. Efekty swojej pracy dzieci zabrały do domu. Na koniec zatrzymaliśmy się w fabrycznym sklepiku, gdzie chętni mogli kupić wybrane bombki. Powrót do szkoły minął nam szybko i w miłej atmosferze.
Akademia w 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości
- 16
Świętujemy wraz z zaproszonymi gośćmi.
10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęliśmy śpiewem hymnu. Dyrektor szkoły Sławomir Nowicki, w słowach skierowanych do społeczności szkolnej, przekazał ważną prawdę o trudnej i długiej drodze poprzednich pokoleń do pięknej, współczesnej wolności. Uczniowie kółka teatralnego „Głośna Cisza” i zespołu instrumentalno- wokalnego „Ad Libitum” zaprezentowali się w części artystycznej. W spektaklu opartym na dziele narodowego wieszcza Adama Mickiewicza „Dziady” przywołane zostały duchy bohaterów naszej wolności. Za serca chwytały teksty, wiersze oraz piosenki wypowiedziane i wyśpiewane ustami naszych uczniów: Sandra Porada wcieliła się w postać Józefa Piłsudskiego, Vincent Budziewski w Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida, Maria Wiśniewska w Piotra Wysockiego , Karolina Wojciak w Jana Matejkę, Inga Cempel w Tadeusza Rejtana. Guślarzami byli: Kacper Wojtasik i Vincent Budziewski. Obrzęd guślarski poprowadziła Nina Budziewska, łącząc oba równoległe światy, zatopione w romantycznej scenerii leśnych ostępów. Polskę uosobiła Lena Karbowska. Aktorzy w mundurach harcerskich odgrywali role obrońców Niepodległej: Matylda Śpikowska, Amelia Drzazga, Matylda Jarych, Karol Kamiński, Zofia Domagała, Maja Kolendowicz. W roli zaborców można było zobaczyć: Sandrę Poradę, Ingę Cempel i Ninę Budziewską. W skład zespołu „Ad Libitum” weszli uczniowie klas 4-8: gitara basowa - Milena Stopka, skrzypce - Sandra Porada, Amadeusz Lamek, Hanna Lempert, Nikola Lempert, Katarzyna Garyga, Lena Marszałek, perkusja - Nina Budziewska, Paulina Wiśniewska i Iga Marszałek – instrumenty klawiszowe, wokale - Maria Wiśniewska, Wiktoria Wesoła, Maja Juszczak, Vincent Budziewski, Amelia Jarych, Zofia Domagała, Matylda Jarych, Maja Kolendowicz.Dziękujemy wszystkim zaangażowanym aktorom, muzykom, dyrekcji, nauczycielom, pracownikom, rodzicom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, bez których nie byłoby możliwe to wspaniałe przedsięwzięcie w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Baranowie.
Szczególne podziękowanie ślemy pani Karolinie Stopce, pani Jagodzie Marszałek i Radzie Rodziców za wspaniały gest, dzięki któremu muzycy wystąpili w jednolitych koszulkach z logotypem zespołu. Dziękujemy!
Spotkanie z autorką Joanną Krzyżanek
10 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baranowie odbyły się warsztaty oraz spotkanie autorskie z poznańską pisarką - Joanną Krzyżanek, autorką bajek, wierszy i opowiadań dla dzieci - książek, które uczą i bawią.
W czasie spotkanie, na które została zaproszona klasa 2b autorka opowiadała o początkach swojej kariery pisarskiej oraz o pierwszej książce, którą napisała już w dzieciństwie. Pani Joanna przedstawiła wielu bohaterów znanych ze swojej twórczości. Zabrała dzieci w podróż do Starego Knedelkowa, gdzie poznały jego mieszkańców: Cecylię Knedelek i gąskę Walerię. Przybliżyła również przygody bohaterki książki pt. „Kotki Dorotki” – Kasię, która czekała na swojego wymarzonego kotka. Autorka na podstawie książki „Byki Weroniki” udowodniła też, że ortografia nie jest taka straszna i zdradziła tajniki łączenia szkolnych zasad z zabawą.
1a robi zdrowe śniadanka
- 14
8 listopada obchodzony jest DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA, DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA. Wszyscy wiemy, że właściwe odżywianie, a zwłaszcza śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Oglądając piramidę żywienia można było zauważyć, co powinniśmy jeść najczęściej. Aby zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia postanowiliśmy sami przygotować sobie śniadanko. Pochwalić się innym swoimi pomysłami na ciekawą kanapkę. Uczniowie przynieśli produkty i zrobili pyszne, zdrowe jedzonko. Możemy się przekonać oglądając zdjęcia. Polecamy!!!
Zdrowe śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli jest dobrze zbilansowane daje energię, wpływa pozytywnie na koncentrację i chęć do nauki. Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowego Śniadania klasa 6b zorganizowała klasowe zdrowe śniadanie, na którym oczywiście nie zabrakło zdrowych produktów.
Szkolne Koło Wolontariatu zachęcia do udziału w akcji
Dzień postaci z bajek
- 19
5 listopada obchodzimy urodziny jednego z najbardziej znanych twórców filmów animowanych- Walta Disneya. Z tej okazji ustanowiono Miedzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Klasy młodsze postanowiły uczcić ten dzień. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję zamienić się na chwilę w Kopciuszka i rozdzielić ziarna grochu od fasoli. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych i lubianych baśni i bajek, rozponawały bajkowe rekwizyty i postacie. Uczniowie klas drugich wykonali bajkowe opaski, które towarzyszyły im przez cały dzień. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości i przyczyniły się do aktywnego uczestnictwa.
Miasteczko patriotyczne
Kocham Polskę i zdania nie zmienię.
Już w środę w baranowskiej podstawówce powstało miasteczko patriotyczne. Wszyscy uczniowie przybyli do holu szkoły, aby radośnie świętować 105. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od rana było gwarno i wesoło. Dzieci na przerwach degustowały własnoręcznie wykonane smakołyki w barwach narodowych. Przysmaki zostały zgromadzone w specjalnie przygotowanych kramikach. Karaoke patriotyczne, prowadzone przez Jacka Klytę, pokazało, że młodzi Polacy potrafią przeżywać swoje przywiązanie do tradycji, rodziny i miłości do Ojczyzny. Poprzez śpiew, gesty i ruch poczuliśmy jedność braci szkolnej. Z wychowawcami i nauczycielami, daliśmy świadectwo, jak ważne jest wzmacnianie polskości i dumy z symboli narodowych. Wypowiedzi uczniów, wyświetlone na prezentacji, przekazywały autentyczne myśli o Polsce i natchnęły nas do działania dla Ojczyzny.1
Rodzinny Bieg Niepodległości - 11.11
Zapisy u wychowawców i nauczycieli wf.
Październik w świetlicy szkolnej upłynął intensywnie!
Nowa galeria Październik w świetlicy szkolnej upłynął intensywnie! została dodana do albumu fotograficznego
Zrealizowaliśmy dwa zadania Ogólnopolskiego Projektu "Świetliczaki na tropie przysłów". Wykonaliśmy zadania związane z przysłowiami - "W zdrowym ciele zdrowy duch" oraz ''Kiedy wrzesień to już jesień..." Świętowaliśmy Dzień Listonosza oglądając prawdziwe klasery filatelistyczne , uczyliśmy się adresować pocztówki i koperty.
Miłą niespodzianką było dla nas otrzymanie od jednej z mam uczniów naszej szkoły szerokiej gamy materiałów plastycznych, które już są i będą wykorzystywane podczas zajęć - DZIĘKUJEMY:-)
Efekty naszej pracy zostały ponownie docenione w formie artykułu w branżowym piśmie "Świetlica w szkole". Pracujemy, ale także się bawimy wykorzystując nowa tablicę multimedialną.
8
Pamiętamy o zmarłych
- 7
W poniedziałek 30 października uczniowie klas II wybrali się z wychowawczyniami na spacer, aby pomodlić się za zmarłych i zapalić znicze na grobach znajdujących się na terenie Kościoła Parafialnego pw. św. Andrzeja i Wawrzyńca w Baranowie. To była bardzo ważna lekcja wychowania społecznego i patriotycznego.
„W zdrowym ciele zdrowy duch!”
- 3
Uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach w ramach projektu edukacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”, którego celem jest promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Tematem pierwszego spotkania było poznanie budowy i funkcji najważniejszych struktur ludzkiego ciała. Uczniowie na podstawie modeli oraz filmów i gier edukacyjnych dowiedzieli się m.in.: jak działa serce, jaką rolę pełni żołądek oraz ile kości ma człowiek. Była to ciekawa i bardzo ekscytująca lekcja biologii!
Przyrodnicze zajęcia w kl 1a
- 1
Czy pogoda jest zawsze? Taki tytuł miały zajęcia. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie uczniowie kl. 1a realizowali rożne zadania. Omawiali wiadomości w podręczniku. Zapoznali się z mapą pogody, z elementami pogody. Obejrzeli filmy edukacyjne na temat pracy synoptyków oraz urządzeń znajdujących się w stacjach meteorologicznych . Wysłuchali prognozy pogody. Przez 4 dni wypełniali kartę - kalendarz pogody, na której rysowali jej elementy, a także wpisywali odczytaną na termometrach temperaturę. Na zajęciach techniki wykonali wiatromierze, które testowali na dworze. I wszyscy stwierdzili, że pogoda jest zawsze tylko raz ładna, raz brzydka. Były to ciekawe zajęcia, bo poprzez bezpośrednią obserwację wiele zagadnień szybciej się zapamięta,
Odwiedziny na cmentarzu.
Światełko pamięci dla Powstańców.
Zespołowi Szkół w Baranowie patronują Powstańcy Wielkopolscy. Co roku przygotowujemy akcję patriotyczną: "Światełko pamięci z biało – czerwoną kokardą". Wszyscy uczniowie klas 4-8 poszli na cmentarz w Kępnie, gdzie spoczywają Powstańcy Wielkopolscy.
W zadziwieniu i zadumie dzieci czytały z płyt nagrobnych: żołnierz I wojny światowej, Cudu nad Wisłą, Powstaniec Wielkopolski, obrońca Lwowa, żołnierz II wojny światowej, zginął w obozie koncentracyjnym.
Spacer wśród powstańczych mogił z praprawnukami - spadkobiercami dumnych myśli o wolność, to żywa lekcja historii. Młodzi patrioci zapalili Powstańcom znicze, ozdobione biało – czerwoną kokardą z logo szkoły. W ten sposób nasi wychowankowie uczcili swoich patronów - Powstańców Wielkopolskich.13
Przędzimy z panem Kleksem
- 2
Uczniowie klasy 4b pozazdrościli chłopcom z Akademii pana Kleksa i wzięli udział w lekcji przędzenia liter.
Wybory młodych
10 października młodzież w szkołach z całej Polski zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Czynne prawo wyborcze w szkolnych symulacjach mieli wszyscy uczniowie i wszystkie uczennice szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie i uczennice klas starszych szkół podstawowych (szkoły mogły również zdecydować o ewentualnym dopuszczeniu klas młodszych). W 576 szkołach uprawnionych do głosowania było 186 819 uczniów i uczennic, z tego prawa skorzystało 99 439 osób - frekwencja wyniosła 53,2%.
Nasza szkoła również wzięła udział w projekcie zorganizowanym prze Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie klasy ósmej pomogli w organizacji wyborów dla klas 7 i 8.
W naszej szkole frekwencja wyniosła 45.5%. Na pierwszym miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z 50% głosów. Na drugim Koalicja Obywatelska z 35,7%. Nowa Lewica oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – 7%.
Natomiast zdecydowanym zwycięzcą symulacji wyborów w Polsce została Koalicja Obywatelska, otrzymując 31,1% głosów, wyprzedzając tym samym kolejny komitet o 10%. Drugie miejsce przypadło Konfederacji z 20,6% wynikiem. Porównując poziomy edukacji, widać że w przypadku szkół podstawowych zdecydowanie większym poparciem niż w szkołach średnich cieszyło się PiS (20% w SP i jedynie 10% w szkołach średnich)
Tego dnia odbyło się także referendum. Frekwencja wyniosła 39%, tak więc jego wyniki nie były wiążące.
Dbając o najwyższe standardy neutralności politycznej projektu “Młodzi głosują 2023”, ogólnopolskie wyniki opublikowaliśmy po wyborach powszechnych. Wystrzegamy się wszelkich form agitacji, a naszym celem jest wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego i edukacji wyborczej. Projekt “Młodzi głosują 2023” realizowany jest zgodnie z art. 108 § 3. kodeksu wyborczego.
Dzień Owoców i Warzyw
- 10
Światowy Dzień Owoców i Warzyw został zainicjowany 18 października 2013 r. w Nowej Zelandii. Jest obchodzony corocznie w trzeci piątek października. I właśnie dziś świętowali ten dzień uczniowie z kl. 1a. Od rana piękne zapachy owoców roznosiły się po sali, bo wszyscy przygotowywali swoje ulubione deserki i sałatki owocowe. Były nawet gofry z owocami. Nie obyło się bez przeciętych paluszków. Dobrze, że były to lekkie ranki. Wszyscy z apetytem zajadali smakowitości na przerwie śniadaniowej. Mieliśmy także zadania matematyczne oraz plastyczne. Najważniejsze, że uczniowie z kl. 1a lubią owoce. I wiedzą, że mają dużo witamin i składników mineralnych, podobnie jak warzywa. Świetnie sobie poradzili, może teraz w domach będą też zrobią pyszne deserki. Bo, aby zachować zdrowie i witalność powinniśmy tak świętować codziennie.
Tego dnia uczniowie klasy 2b i 1b także pracowali z owocami i warzywami. Drgoklasiści wykonali je z masy solnej oraz przygotowali smaczne zdrowe szaszłyki. Klasa pierwsza natomiast zrobiła owoce i warzywa z plasteliny.
Lekcja historii dla klas trzecich
Kończy się październik. Szybkim krokiem zbliżamy się do Święta Zmarłych. W ramach obchodów tego święta dwie klasy trzecie wybrały się na cmentarz do Kępna. Uczniowie odszukali groby Powstańców Wielkopolskich, naszych patronów i zapalili przyniesione znicze. Byli też na Grobie Nieznanego Żołnierza aby oddać cześć bohaterom, którzy zginęli za naszą wolność. To dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce i możemy uczyć się w języku ojczystym. Uczniowie oglądali najstarsze nagrobki ufundowane przez założycieli kępinskiego cmentarza. Na koniec dotarli do pomnika byłego nauczyciela i dyrektora Szkoły w Baranowie p. Jerzego Pezalskiego. Tam uczniowie mieli czas na modlitwę i zadumę nad przemijającym czasem.
Święto Pieczonego Ziemniaka
- 1
W czwartek 19 października 2023 roku na zaproszenie Dyrektora i nauczycieli Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej uczniowie klas VI a i VI b brali udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Wśród uczestników byli uczniowie wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Przybyłych uczniów i opiekunów przywitała dyrektor szkoły p. Justyna Malinowska oraz prowadzące uczennice. Nasi uczniowie w składzie Maria Wiśniewska , Hanna Lempert, Anita Gąszczak, Kacper Grala i Antonina Stasiowska finalnie zdobyli II miejsce w następujących konkurencjach:
1. „Strojna Pyra”
2. Wyrazy zaczynające się na podana sylabę.
3. Konkurs plastyczny „Jesień” – malowanie ziemniakiem.
4. Konkursy sprawnościowe: mistrz obierania ziemniaków, ziemniaczany król, kelnerzy, kangurki..Po zakończeniu konkurencji wszyscy udali się na ucztę ziemniaczaną, pani Dyrektor wręczyła uczestnikom upominki i dyplomy i zaprosiła do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Wszystkie: Archiwum Aktualności