• Dzień Jabłka

          • 28 września obchodzimy DZIEŃ JABŁKA. Z tej okazji na zajęciach w klasach I-III poświęciliśmy trochę czasu jabłuszkom. W klasie  IA uczniowie wykonywali różne zadania. Były labirynty, kodowanie, a także kolorowanie jabłka, na takie kolory, aby było identyczne z tym, które każdy przyniósł. Obejrzeliśmy film  „Jabłka w kuchni”, z którego dowiedzieliśmy się co można zrobić z jabłek. Oczywiście wszystkie jabłka zostały przez nas zjedzone. Były pyszne!!! Już w poniedziałek zaczęliśmy tworzyć jabłoń, z malowanymi jabłuszkami na higienicznych chusteczkach, która teraz zdobi szkolny korytarz. W pozostałych klasach tego dnia również wiele się działo. Wykonywaliśmy prace plastyczne, kodowanie, słuchaliśmy piosenek oraz zajadaliśmy soczyste jabłka.

            Po takim dniu wszyscy wiemy ile właściwości odżywczych ma ten pyszny owoc, jak jest zbudowany oraz jakie są jego najpipularniejsze odmiany. Trzeba jeść jabłka. Mają wiele witamin. Więc: zamiast placuszka,  zabierz do szkoły jabłuszka!

          • Śniadanie daje moc!

          • To, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia wiemy od dawna. Daje nam energię do pracy w szkole i do zabawy. Śniadanie powinno być urozmaicone aby dostarczyć organizmowi niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin i mikroelementów. Uczniowie klasy 3b przygotowali w ramach zajęć kolorowe i zdrowe kanapki. Uczyli się cięcia nożem, estetycznego układania warzyw na kanapkach tak, żeby cieszyły oko. Wykonane kanapeczki znikały szybko z talerzy bo były nie tylko ładne ale i smaczne.

          • Święto chleba

          • "Pamiętam chleb
            o pachnącej skórce, dźwięczący, dobrze wypieczony.
            Spracowana, święta ręka matki
            kreśliła na nim znak krzyża zanim odkroiła pierwszą kromkę..."

            Tak pięknie o chlebie naszym powszednim pisała poetka. Na zajęciach klasa 3b poznała proces pieczenia chleba i różne rodzaje pieczywa. Uczniowie oglądali film edukacyjny, który przybliżył im cykl pieczenia bułek, rogali i chleba. Oglądali produkty potrzebne do zrobienia zakwasu chlebowego. Przenieśli się online do piekarni i byli świadkami wypiekanie chleba w wielkich piecach. Przy okazji rozmawialiśmy na temat roli chleba i konieczności poszanowania go w naszych domach. Nie wszyscy ludzie na kuli ziemskiej mogą codziennie zjeść choćby kromkę pieczywa. Na koniec dzieci degustowały przyniesione przez siebie rodzaje chleba. Niektórzy pierwszy raz jedli żytnie lub orkiszowe pieczywo, które jest bardzo zdrowe. Zajęcia były nie tylko poznawcze ale i bardzo smaczne.

          • Festyn Integracyjny

          • 24 września nasi uczniowie korzystając z zaproszenia pani dyrektor Ewy Markiewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Milickiego Stowarzyszenia "Razem Bliżej"  uczestniczyli  w VII Festynie Integracyjnym "Dostępny Szlak" w Miliczu. W programie festynu było wiele atrakcji: przejażdżki bryczkami, pływanie kajakami, strefa animacyjna dla dzieci, konkurencje sportowe, dmuchańce,  kule wodne , wspólne plenerowe posiłki , galeria zdjęć "Dostępny Szlak". Zaproszeni uczestnicy mogli skorzystać z kiermaszu prac uczniów SOSW i kiermaszu  ciast wspomagając datkami ośrodek.  Nasi uczniowi wręczyli pani dyrektor podziękowanie za zaproszenie i wspólną zabawę.

          • Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe z awansem i medalami

          • 26 wrzesnia 2023 r. odbyły się Powiatowe Szafetowe Biegi Przełajowe. Gospodarzem tegorocznych zawodów była Szkoła Podstawowa w Krążkowach. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach wiekowych z podziałem na chłopców i dziewczęta. Trasa biegu była płaska ale bardzo wymagająca. Zwycięskie drużyny uzyskały bezpośredni awans do zawodów na szczeblu wojewódzkim. Naszą szkołę w Poznaniu reprezentować będą dziewczęta z klas VII i VIII, które zameldowały się na mecie na miejscu I z widoczną przewagą . Zwycięska drużyna dziewcząt to: Hanna Wylęga, Oliwia Wylęga, Nina Budziewska, Inga Cempel, Blanka Michalczyk, Oksana Semeniuk i Aleksandra Nycz. Starsi chłopcy w składzie: Hubert Tomczyk, Kuba Frąckowiak, Jan Marciniak, Kevin Norkiewicz, Wiktor Adamczyk, Paweł Lenart i Nikodem Białek ukończyli bieg na miejscu II. Młodsi chłopcy w składzie: Piotra Czaja, Tymon Cempel, Szymon Frydrych, Alan Juszczak, Hubert Lempert i Maciej Strzęciwilk zajęli miejsce IV. Gratulujemy wszystkim biegaczom i życzymy powodzenia dziewczętom w Poznaniu.

          • Wrzesień 2023 w świetlicy

          • Nowa galeria Wrzesień 2023 w świetlicy została dodana do albumu fotograficznego

            Świetlica w nowym roku szkolnym otwarła drzwi przed większością uczniów w szkole. Ponownie w tym roku przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Projektu pod nazwą "Świetliczaki na tropie przysłów". W ramach projektu organizowane są zajęcia podczas, których realizujemy wyznaczone zadania. Tym razem analizując przysłowie "Twardy orzech do zgryzienia" wykonywaliśmy abstrakcje matematyczne i rozwiązywaliśmy matematyczne łamigłówki. Znajdujemy też czas na wesołe zabawy i ciekawe prace.

          • Sztafetowe biegi przełajowe. Znów na I miejscu.

          • Kalendarz sportowych rywalizacji rozpoczynają sztafetowe biegi przełajowe. Każdego roku etap gminny organizowany jest na stadionie w miejscowości Jankowy. Sześcioosobowe drużyny dziewcząt i chłopców ścigały się na swoich dystansach. Dopingowani przez kolegów, walczyli ze zmęczeniem o każdy metr przewagi. Młodsi i starsi chłopcy okazali się niepokonani, młodsze dziewczęta zameldowały się na mecie, zdobywając III miejsce. W przyszły wtorek czeka ich etap powiatowy. Młodszą grupę chłopców reprezentować będą: Piotra Czaja, Tymon Cempel, Szymon Frydrych, Alan Juszczak, Alan Kmiecik i Maciej Strzęciwilk. Grupa starsza chłopców to: Hubert Tomczyk, Nikodem Białek, Kuba Frąckowiak, Jan Marciniak, Paweł Lenart i Kevin Norkiewicz. Powodzenia.

          • Czwartki Lekkoatletyczne. Nasi znów na podium.

          • 21 września 2023 r. na stadionie KOSiR w Kępnie przemarsz sportowców rozpoczął jesienną edycję czwartków lekkoatletycznych. Reprezentacje pięciu szkół kępińskich i trzech z gminy Baranów rywalizowały w wybranych dyscyplinach biegowych i technicznych. Miło nam ogłosić, że nasi uczniowie wielokrotnie stawali na podium. Zapraszamy do fotorelacji.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • W piątek 15 września klasy 1-3 obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nauczyciele zorganizowali dla uczniów wiele ciekawych zabaw. Dzięki nim, dzieci mogły odkryć nowe talenty, poznać swoje mocne strony jak również rozbudzić wyobraźnię. Był to dzień pełen radości, uśmiechu i satysfakcji z wykonanych zadań.

          • Warsztaty pszczelarskie klas III

          • 19 września klasy trzecie miały okazję uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich organizowanych przez Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski w ramach projektu współpracy APIS. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pan pszczelarz opowiedział także o tym, jak powstaje miód. Ciekawą informacją było to, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Uczniowie usłyszeli również o zdrowotnych właściwościach miodu. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć łyżeczkę miodu. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe prezenty, wśród których oczywiście był słoiczek miodu. Serdecznie dziękujemy za niezwykle interesujące zajęcia.

          • 17. rocznica nadania szkole imienia

          • Gdy rodzi się człowiek jego rodzice wybierają dla niego imię, które towarzyszy mu przez całe życie. Raz w roku świętujemy swoje imieniny przyjmując prezenty i życzenia. Nasza szkoła 17 lat temu otrzymała imię. Cała społeczność szkolna- uczniowie, rodzice i nauczyciele -w drodze głosowania wybrali Powstańców Wielkopolskich na naszego patrona. Szkoła otrzymała wtedy sztandar. Dzisiaj uczniowie świętowali rocznicę tego wydarzenia. Najpierw posłuchali krótkiego rysu historycznego. Oglądali nasz sztandar i logo szkoły. Później mieli okazję przybliżyć sobie fakty z Powstania Wielkopolskiego oglądając filmiki z bohaterami z lego:
            Przyjazd Mistrza Paderewskiego, Wielkie Chwile Powstańców i Zdobycie Ławicy.

            Na koniec, jak na imieniny przystało wszystkie dzieci bawiły się do muzyki tanecznej. To był miły i integrujący klasy wczesnoszkolne dzień.
          • Bieg patrolowy z Ewą Nowicką - prawnuczką Powstańca Wielkopolskiego

          • Patrol powstańczy
            Uczniowie  klas 4-8  świętowali imieniny szkoły z prawnuczką Powstańca Wielkopolskiego,  Ewą Nowicką - nauczycielką naszej szkoły. 16.09. 2006 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia. Od tej pory co roku czcimy to wydarzenie w wesoły, miły sposób. Świętujemy już po raz  siedemnasty. Atrakcyjną formą świętowania stała się  gra terenowa. W tym roku gościem specjalnym święta była nauczycielka wychowania fizycznego,  Ewa Nowicka. Zgromadziliśmy się w holu szkoły, aby poznać losy powstańcze pradziadka Władysława Kulczyńskiego. Sylwia Prygiel poprowadziła  wywiad z dzisiejszym gościem. Dzieci przysłuchiwały się trudnym losom Powstańca Władysława Kulczyńskiego. Poznały historię zmiany nazwiska pradziadka, ponieważ jeden z jego  przodków zorganizował jednostkę bojową przeciw zabieraniu ziem przez rząd pruski. Władysław Kulczyński uczestniczył w strajku szkolnym. Jako pełnoletni chłopak został powołany do służby wojskowej (1916) w Berlinie, a później do Magdeburga. Walczył na froncie zachodnim we Francji, gdzie doznał ciężkich ran i ponownie znalazł się w Berlinie. Uciekł stamtąd potajemnie. 29.12.1918 roku zgłosił się do tworzonego oddziału powstańczego w Budzyniu. Brał czynny udział w walkach powstańczych w okolicach Wągrowca, gdzie w wyniku dużych obrażeń musiał wrócić do rodzinnej Gołańczy jako inwalida. Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego pracował w administracji samorządowej Gołańczy aż do wybuchu II wojny światowej. Dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego, został zatrudniony w gołanieckim urzędzie okupacyjnym. Po wojnie Władysław Kulczyński był zaangażowany w sprawy społeczne, np. rozbudowę szkoły. Od marca 1945 roku sprawował funkcje burmistrza Gołańczy. Ewa Nowicka, prawnuczka powstańca wniosła w tę uroczystość polską atmosferę rodzinną poprzez to, że przywołała nam przepiękną postać swojego przodka, będąc nauczycielem, który krzewi wśród wychowanków kulturę fizyczną. Formułę terenowej zabawy dla uczniów przy użyciu planu miejscowości przygotowali nauczyciele: S. Prygiel, T. Modrzyński, J. Klyta, Justyna Schumacher, Monika Cieślar, Ewa Nowicka, Grzegorz Markiewicz, Beata Górecka. Uczestnicy podchodów zostali podzieleni na drużyny powstańcze i wraz z dowódcami wyruszyli na  wykonanie zadania. Uczniowie poruszali się wyznaczoną trasą, zgodnie z otrzymaną mapą. Podczas gry odkrywali wiadomości ukryte w różnych punktach Baranowa i wykonywali opisane w nich zadania. Musieli wykazać się wiedzą historyczną, sprawnością fizyczną przy rozwiązywaniu zadań i pokonywaniu rozległego terenu. Oddziały powstańcze wzbudziły zaciekawienie i sympatię mieszkańców Baranowa. Finał gry odbył się w szkole, gdzie na ręce dyrektora Sławomira Nowickiego drużyny złożyły meldunek o prawidłowym wykonaniu zadań. Zapraszamy do fotorelacji.

          • Poznajemy naszego patrona

          • 16 września przypada rocznica nadania szkole imienia. Od tego roku uczniowie klasy Ia będą poznawać historię szkoły, wydarzenia związane z nadaniem imienia Powstańców Wielkopolskich oraz poszerzać wiadomości o patronie. W związku z koleją rocznicą uczniowie wykonali gazetkę  pod tytułem „Kwiatek dla szkoły”. Przedstawili na niej swoją szkołę.  Mają także życzenia, aby nasza SZKOŁA:

            *  była zawsze taka piękna i dobrze wyposażona,

            * aby każdy uczeń dobrze się w niej czuł,

            * aby chodziły do niej fajne i wesołe dzieci, które miło spędzają tu czas i dbają, aby było w szkole czysto,

            * pragną, aby nasza szkoła była najlepsza w okolicy!!!

            Wszystkiego najlepszego SZKOŁO!!!

            Piękne prace naszych uczniów można podziwiać na korytarzu szkolnym.

          • Sprzątanie świata

          • W dniach 15-17 września b.r. odbędzie się 30 akcja  „Sprzątania Świata - Polska 2023”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Klasa Ia oraz klasa IIIa wraz z wychowawczyniami postanowiły przygotować plakaty zachęcające całą społeczność szkolną do udziału w akcji. Wyniki pracy zaprezentowane zostały na wystawie w holu głównym szkoły. Wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej otrzymali karty pracy dotyczące organizowanej akcji. Glównym celem tych działań jest edukacja ekologiczna oraz inicjowanie zadań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

          • Każdy inny – wszyscy równi

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2a zostali objęci innowacją pedagogiczną Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno –Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Działania projektowe będą realizowane w ramach ogólnoszkolnych oddziaływań profilaktycznych w różnorodnych formach. Celem innowacji jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, likwidowanie uprzedzeń i rozwijanie empatii wobec tych osób.